Wczytani w Kościuszki. Spacer

Spacer ulicą Kościuszki rozpoczniemy przy dworcu kolejowym, następnie pójdziemy w górę i na południe aż do skrzyżowania z ul. Gawronów. Przejdziemy najstarszy i historycznie najciekawszy odcinek tej najdłuższej ulicy Katowic, kończąc na historycznej granicy z Brynowem.
image

Dowiemy się m.in. o katowickiej burżuazji początków XX wieku, o zawikłanych dziejach Parku Kościuszki, a także o Aleksandrze Śląskiej i Hansie Bellmerze – wszystko to w trójgłosie opowieści przewodnika, dokumentów epoki i żywej pamięci spacerowiczów.


prowadzący:
Przemek Piwowarczyk – historyk z zawodu oraz zamiłowania. Ze szczególną pasją zajmuje się badaniem i popularyzacją dziejów Katowic, szczególnie Śródmieścia (gdzie mieszka) oraz Bogucic (gdzie się urodził i wychował). Od wielu lat prowadzi spacery historyczne po znanych i mniej znanych zakątkach Katowic.

zapisy:
info@medialabkatowice.eu

 

szczegóły: tutaj >>>

 

 

Wczytani w Kościuszki

Cykl działań poświęconych historii oraz obecnej kondycji i tożsamości jednej z najważniejszych i najciekawszych katowickich ulic. Podczas warsztatów odwiedzimy archiwum miejskie, zbadamy i opiszemy historie budynków i mieszkających w nich ludzi. Przeszukamy rodzinne archiwa fotografii, wybierzemy się na spacer po ulicy i zaprosimy mieszkańców na specjalny pokaz audiowizualny prezentujący zgromadzone dokumenty i opowieści. Warsztaty i spotkania poprowadzą: Max Cegielski, Marcin Dymiter, Paweł Jaworski, Paweł Marynowski, Przemysław Piwowarczyk, Anna Sielska i Ewelina Lasota.

 

organizatorzy:
Instytucja Kultury Katowice Miasto – Ogrodów
Fundacja Hu-Ta!
Fundacja Kultura Obrazu

„Wczytani w Kościuszki” są częścią projektu „Wczytani w Kato” dofinansowanego z FIO 2015.

komentarze

dodaj komentarz
Sebastian 28.10.2015, godz. 18.20

Bardzo fajna inicjatywa dla osób interesujących się historią. Osobiście bardzo podobał mi się taki spacer. Prośba do organizatorów byle więcej takich akcji.

dodaj komentarz