„Wirtuozi wyobraźni. Teatralne rysunki postaci i przestrzeni w twórczości artystów współczesnych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach”

Od 26 lutego w budynku Centrum Scenografii Polskiej będzie można oglądać nową wystawę czasową „Wirtuozi wyobraźni. Teatralne rysunki postaci i przestrzeni w twórczości artystów współczesnych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach”.
image Muzeum Śląskie, fot. materiały organizatora

Prezentacja rysunków wykonanych ołówkiem, tuszem lub pastelami na papierach – obok kolaży lub obrazów malowanych na płótnie fotograficznym – odzwierciedla wielość technik w pracach inicjowanych decyzją o zaznaczeniu punktu, a następnie przedłużeniu go i stworzeniu kreski. Tak uproszczony opis podkreśla znaczenie gestu artysty, świadczy o charakterze i ekspresji jego warsztatu, a także wskazuje podstawowe znaczenie procesu intelektualnego zmierzającego do stworzenia zapisu modelu świata, czyli układu relacji między człowiekiem a przestrzenią. Ten podstawowy problem scenograficzny jest eksponowany w dziełach wybitnych polskich artystów, takich jak Jan Berdyszak, Bohdan Cieślak, Jerzy Gurawski, Tadeusz Kantor, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Jerzy Skarżyński, Janusz Wiśniewski, reprezentujących dokonania kolejnych pokoleń mistrzów, którzy utrzymują ze sobą krytyczny dialog.

 

Ta wystawa to niezwykła okazja do spojrzenia na twórczość scenografów dokumentujących pracę nad spektaklami w formie szkiców i rysunków. Równie interesujące jest ukazanie rozwoju procesu twórczego, który objawia się widzowi dopiero w momencie dokonania syntezy sztuk łączącej różnorodność materii i technik będących tworzywem warsztatu artysty. Poszukiwania służące ukazaniu uniwersalnego języka sztuki, dla której podstawą jest rysunek, stwarzają okazję do zestawienia projektów scenograficznych z obrazami, a także do połączenia kolekcji tworzących zbiory sztuki współczesnej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 

 

„Wirtuozi wyobraźni. Teatralne rysunki postaci i przestrzeni w twórczości artystów współczesnych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach”

26.02.2021 – 18.04.2021

kuratorka: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

projekt przestrzeni: Krystian Banik

 

 

 

 

 

Więcej na stronie muzeum.

 


 Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz