Wtorkowy Klub Jazzowy / Big Band Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

NOSPR w Katowicach zaprasza na koncert, podczas którego wystąpi Big Band Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
image

Big Band Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu został założony z inicjatywy prof. Aleksandra Mazura, który do czerwca 2015 r. był kierownikiem muzycznym i dyrygentem orkiestry.

 

Od początku istnienia zespołu jego głównym założeniem było nawiązanie do najlepszych tradycji amerykańskich oraz dążenie do sprawdzonych wzorców orkiestrowych – czystego, bogatego brzmienia i pełnych inwencji solowych partii improwizowanych. Tej idei od zawsze podporządkowany był również repertuar prezentowany w macierzystej uczelni oraz na licznych koncertach okazjonalnych w całej Polsce przez kolejne pokolenia studentów.

 

Wizytówką zespołu stały się wykonania znanych utworów największych tuzów jazzu – Counta Basiego, Duke’a Ellingtona czy Glenna Millera, które z czasem coraz częściej ustępowały autorskim utworom i aranżacjom współczesnych twórców gatunku.

 

Bogata historia zespołu obejmuje udział w licznych festiwalach jazzowych, m.in. Hot Jazz Spring w Częstochowie, Jazz nad Odrą we Wrocławiu i na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu. Orkiestra niejednokrotnie gościła na scenach filharmonicznych w różnych miastach Polski oraz nierzadko uświetniała uroczystości wrocławskiego środowiska akademickiego.

 

Wśród artystów zapraszanych do występów z zespołem wymienić należy Macieja Sikałę, Piotra Barona, Henryka Miśkiewicza, Piotra Wojtasika, Grzegorza Nagórskiego, Mieczysława Stachurę, Andrzeja Jagodzińskiego i Adama Makowicza.

 

Od października 2015 kierownictwo muzyczne akademickiego Big-Bandu sprawuje Bartosz Pernal – puzonista jazzowy, kompozytor i aranżer, pedagog Zakładu Muzyki Jazzowej AMKL we Wrocławiu. Wśród ostatnich, istotnych dokonań zespołu jest zdobycie Grand Prix na 21. Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu w czerwcu b.r, warsztaty z Wyntonem Marsalisem i Kennym Ramptonem na naszej Uczelni, a także koncert w Narodowym Forum Muzyki poprzedzający występ The Jazz At Lincoln Center Orchestra & Wynton Marsalis w lutym b.r.  Wydarzenia te potwierdzają znakomity poziom Big-Bandu i zdolności studentów tworzących skład orkiestry.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook