Wtorkowy Klub Jazzowy / Laboratorium

image

 wykonawcy:

Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski - saksofon altowy, saksofon sopranowy, wokal
Krzysztof Ścierański - gitara basowa
Marek Raduli - gitara
Bernard Maseli - wibrafon KAT

 

 

Laboratorium, legendarna formacja jazzu elektrycznego założona w 1970 przez krakowskich muzyków: Janusza Grzywacza, Mieczysława Górkę i Marka Stryszowskiego. Grupa zadebiutowała w 1971. W kolejnym roku wystąpiła na festiwalu Jazz nad Odrą, zdobywając II nagrodę, a w 1973 – I miejsce w kategorii „zespół”. W połowie lat 70. do Laboratorium dołączył Krzysztof Ścierański i jego brat Paweł (gitara elektryczna). W II połowie lat. 70. zespół nagrał dwie płyty („Modern Pentathlon”, 1976, „Quasimodo”, 1979), koncertował w Polsce i Europie, a w 1978 wzięł udział w festiwalu Jazz Yatra w Bombaju. W latach 80. Laboratorium działał jako duet (Grzywacz, Stryszowski); 1991 zespół zawiesił działalność, by wznowić ją po dwóch dekadach. Obecnie występuje w podstawowym składzie, z solistami (wokalistką Rasm Al-Mashan, Bernardem Maselim, Krzesimirem Dębskim) oraz zespołami symfonicznymi Filharmonii Częstochowskiej i Kaliskiej.

 

Janusz Grzywacz, pianista/keyboardzista, kompozytor, lider Laboratorium. Współpracował z Markiem Grechutą, zespołem Maanam, Zbigniewem Seifertem, Jarosławem Śmietaną. Ceniony twórca muzyki teatralnej, filmowej i telewizyjnej. W latach 1983-88 zajmował I miejsce w ankiecie czytelników „Jazz Forum” w kategorii „syntezator”.

 

Marek Stryszowski, wokalista, saksofonista, kompozytor, promotor jazzu. Współlider Laboratorium, założyciel zespołów Electric Shepard i Little Egoists. Występował z m.in. Erniem Adamsem, Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Robertem Lee Irvingiem III.

 

Krzysztof Ścierański, wirtuoz gitary basowej, kompozytor, filar zespołów Laboratorium i String Connection. Grał z Tomaszem Stańką, Markiem Grechutą, Ewą Bem. Występuje i nagrywa z Bernardem Maselim, Markiem Napiórkowskim, Markiem Bałatą.

 

Marek Raduli, gitarzysta, kompozytor, aranżer, pedagog. Grał w zespołach Banda i Wanda, Bajm oraz grupie Tadeusza Nalepy; w latach 1993-2003 był związany z grupą Budka Suflera. Współpracował z Adamem Bałdychem i Krzysztofem Ścierańskim. W 2008 dołączył do Laboratorium.

 

Paweł Dobrowolski, wszechstronny perkusista, absolwent Instytutu Jazzu AM w Katowicach. Grał w zespołach m.in. Pawła Kaczmarczyka, Zbigniewa Namysłowskiego, Janusza Muniaka, Henryka Miśkiewicza, Nigela Kennedy’ego. Stale współpracuje z Anną Marią Jopek i Michałem Urbaniakiem. Na scenie spotkał się z Jeffem Beckiem, Richardem Boną, Mino Cinelu, Makoto Ozone. Laureat konkursów Jazzu nad Odrą, Jazz Juniors, Hot Jazz Spring.

 

Bernard Maseli, wybitny wibrafonista, profesor Instytutu Jazzu AM w Katowicach. Karierę rozpoczął w 1985 w grupie Walk Away, z którą wystąpił na wielu festiwalach i nagrał dziesięć płyt. 1985-87 był członkiem Young Power. Współzałożyciel grupy The Globetrotters (1999). Występował z Krzysztofem Ścierańskim, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Nippym Noyą, Mike’em Sternem, Davidem Fiuczyńskim, Erikiem Marienthalem, Billem Evansem. Używa instrumentu KAT – wibrafonu z funkcją sterownika MIDI.

 

(Bogdan Chmura, źródło: www.nospr.org.pl)

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz