Wtorkowy Klub Jazzowy: Aleksandra Tomaszewska Septet

NOSPR w Katowicach zaprasza na koncert septetu Aleksandry Tomaszewskiej.
image

Wykonawcy:

Aleksandra Tomaszewska - fortepian
Anna Serafińska - wocal
Tomasz Dąbrowski - trąbka, flugelhorn
Henryk Miśkiewicz - saksofon altowy
Maciej Grzywacz - gitara
Robert Kubiszyn - gitara basowa
Bodek Janke - perkusja
 

Aleksandra Tomaszewska, pianistka, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, liderka własnych formacji, jedna z najbardziej utalentowanych artystek młodego pokolenia, ważna postać sceny jazzowej Trójmiasta. Jest absolwentką Instytutu Jazzu AM w Katowicach w klasie Kompozycji i Aranżacji, a obecnie pracownikiem naukowym (w stopniu doktora nauk muzycznych) Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej). Autorka wielu kompozycji na różne składy, w tym na orkiestrę symfoniczną, solistów i zespół jazzowy. Współpracowała z orkiestrami Sopot Jazz Festival Big Band, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, niemiecką NDR Big Band, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej. Jest dwukrotną laureatką I Nagrody Konkursu Kompozytorskiego Komeda Jazz Festival. Bywa nazywana polską Marią Schneider. Autorka wnikliwych analiz muzykologicznych, m.in. warsztatu kompozytorskiego Wayne`a Shortera (na przykładzie jego suity „Gaia”).

Podczas koncertu przedstawi projekt oparty na kompozycjach legendarnego trębacza Kenny`ego Wheelera (1930-2014). Towarzyszyć jej będą czołowi polscy muzycy z Henrykiem Miśkiewiczem na czele. Aleksandra Tomaszewska: „Mój nowy projekt z udziałem Henryka Miśkiewicza jest muzyczną odpowiedzią na to, czego poszukujemy w nowoczesnym jazzie, a więc: oryginalnych i współczesnych harmonii, bogatych aranżacji, liryzmu zawartego w melodii oraz nieprzewidywalnej improwizacji”.

Podczas koncertu artyści przedstawią projekt oparty na kompozycjach legendarnego trębacza Kenny`ego Wheelera (1930-2014). Aleksandrze Tomaszewskiej towarzyszyć będą czołowi polscy muzycy z Henrykiem Miśkiewiczem na czele. Aleksandra Tomaszewska: „Mój nowy projekt z udziałem Henryka Miśkiewicza jest muzyczną odpowiedzią na to, czego poszukujemy w nowoczesnym jazzie, a więc: oryginalnych i współczesnych harmonii, bogatych aranżacji, liryzmu zawartego w melodii oraz nieprzewidywalnej improwizacji”.


Bogdan Chmura

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook