Wtorkowy Klub Jazzowy: Wolfgang Muthspiel

NOSPR w Katowicach zaprasza na koncert Wolfganga Muthspiela.
image

Wykonawcy:

Wolfgang Muthspiel - gitara
Larry Grenadier - bas
Jeff Ballard - perkusja

Wolfgang Muthspiel, austriacki gitarzysta jazzowy, kompozytor, lider. Na gitarze zaczął grać w wieku 14 lat. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie. Pierwszych nagrań dokonał wspólnie z bratem Christianem, puzonistą i pianistą. Zadebiutował w 1989 krążkiem „Timezones”. Koncertował z wibrafonistą Garym Burtonem i gitarzystą Mickiem Goodrickiem. W latach 90. przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie nagrał wiele autorskich albumów. Współpracował z czołowymi muzykami amerykańskimi: Donem Aliasem, Larrym Grenadierem, Tomem Harrellem; nagrywał z Patricią Barber, Markiem Johnsonem, Paulem Motianem, Garym Peackockiem. W 1997 zdobył tytuł austriackiego Muzyka Roku. Kieruje własną wytwórnią płytową, prowadzi Trio z Larrym Grenadierem i Brianem Blade`em, współpracuje z wybitnym pianistą Bradem Mehldauaem.

 

Larry Grenadier, znakomity kontrabasista amerykański, absolwent Stanford University. Karierę rozpoczął w Bostonie u boku wibrafonisty Gary`ego Burtona. W 1991 przeniósł się do Nowego Yorku, gdzie grał m.in. z Kurtem Rosenwinklem, Joshuą Redmanem, Markiem Turnerem, Danilo Perezem, Patem Methenym. Był członkiem zespołu saksofonisty Joe Hendersona, z którym odbył trasy koncertowe. Od wczesnych lat 90. współpracuje z pianistą Bradem Mehldauem – w okresie 1995-2016 nagrali wspólnie szesnaście albumów.

 

Jeff Ballard, amerykański perkusista. Grał z Rayem Charlesem, Patem Methenym, Chickiem Coreą, Kurtem Rosenwinklem, Markiem Turnerem, Joshuą Redmanem. Jest członkiem Tria pianisty Brada Mehldaua, z którym zarejestrował osiem krążków. Prowadzi Jeff Ballard Trio.


Bogdan Chmura

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook