Wystawa „Formy” Bohdana Cieślaka

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego od 14 czerwca zaprasza na wystawę prac Bohdana Cieślaka, laureata Nagrody Kapituły Artystycznej Miasta Poznania oraz „Żelaznej Kurtyny” w Legnicy. Ekspozycję prezentującą jedną z najciekawszych kolekcji Centrum Scenografii związaną ze spektaklami teatralnymi i telewizyjnymi, będzie można zobaczyć do 10 września.
image

Bohdan Cieślak jest scenografem otwartym na eksperymenty z przestrzenią, nie uciekającym od oryginalnych i nietypowych rozwiązań scenicznych. Swoich projektów twórca nie postrzega jako ostatecznych, lecz traktuje je jako inspirujące, przekształcające się formy. Kreuje scenografie o nowatorskich i zaskakujących perspektywach. Dzięki traktowaniu jej, jako zbiorów relacji, a nie w kategoriach statycznych dekoracji, stanowi ona zamknięty, umowny świat, który na deskach teatralnych łączy w integralną całość inscenizację z grą aktora. Budując widowisko, artysta punktuje znaczenie wykonawcy w przedstawieniu jako elementu przestrzeni scenicznej, wskazując na znaczenie ruchu, jego kompozycji i dynamiki. Na potrzeby każdego ze spektakli tworzy odmienne relacje przestrzenne między aktorami a widzami, dostosowywane do inscenizacji i wpływające w sposób zasadniczy na percepcję przedstawienia. Jego scenografie stają się polem komunikacyjnym nie tylko pomiędzy aktorami, ale także między nimi i widownią.

 

Artysta swoje prace realizował na deskach najlepszych polskich scen, m.in. Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Współczesnego w Szczecinie, Teatru Studio w Warszawie, Ośrodka Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Współpracował z wybitnymi reżyserami: Lechem Raczakiem, Ewą Wycichowską, Markiem Pasiecznym, Sławomirem Chwastowskim, Mirosławem Kocurem i wieloma innymi. Spektakle w scenografii autora prezentowane były m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Malta” w Poznaniu, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur oraz „Sacrum-Profanum” w Łodzi, a także na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie. Za scenografię do spektaklu Lecha Raczaka pt. „Zona” otrzymał Nagrodę „Żelaznej Kurtyny” w Legnicy i nagrodę za „Największą Formę Małych Form” na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie.

 

Kuratorami wystawy są: Magdalena Czerny oraz Adam Kowalski.

 

Zajęcia edukacyjne w ramach wystawy:

 

Wszystko gra

Czy aktorem może być tylko człowiek? Czy scenografia może się ukrywać w budynku? Czy dom może zostać aktorem, a dźwig tańczyć w balecie? O architekturze i budynkach stworzonych nie tylko do mieszkania oraz teatrach, w których gra nie tylko scena pogawędzimy przy warsztatowym stole pełnym materiałów plastycznych.

 

Budowanie na planie. Interaktywne wakacje w przestrzeni miasta

Warsztat teatralny poświęcony spektaklom wystawianym na ulicach i placach, rynkach i podwórkach. W przestrzeni nowej siedziby Muzeum Śląskiego stworzymy kolejne sceny, których kształt będzie zależeć jedynie od naszej wyobraźni. Wszystko może się wydarzyć, gdyż planujemy podróże ziemskie i kosmiczne.

 

Lekcja muzealna: 6,00 zł/osoba. Zapisy na zajęcia: a.bartnicka@scenografia-polska.pl, tel. 503-476-172.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz