Program wernisażu (7 kwietnia, godz. 18.00, Audytorium, poziom -4):
Na indywidualnej wystawie Ludwiki Ogorzelec w Muzeum Śląskim w Katowicach zaprezentowano trzy instalacje site-specific oraz prace pochodzące z historycznego cyklu rzeźb mobilnych, przywiezionych z paryskiej pracowni artysty. Instalacja Antygrawitacja II z cyklu Krystalizacja przestrzeni (rzeźba zbudowana z linii drzewa, jest przeniesiona z CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie i zaadaptowana do nowej przestrzeni w Muzeum Śląskim w Katowicach). Drugą z prac jest rzeźba site-specific Pochylnia z cyklu Krystalizacja przestrzeni, w której linią krystalizującą jej wielką przestrzeń jest przezroczysty stretch, tworzący rozświetloną białą strukturę nad głowami widzów poruszających się po pochylniach prowadzących gości muzeum z poziomu –2 na poziom –4. Miejscem prezentacji trzeciej pracy site-specific jest hol centralny (Galeria jednego dzieła), w którym Ludwika stworzyła Rapsodię przezroczystą z cyklu Krystalizacja przestrzeni. Naprężone między ścianami i krzyżujące się między sobą linki stalowe tworzą konstrukcję, która w połączeniu z rozświetlonymi formami szkła, wraz z dźwiękiem staje się emocjonalno-wizualno-dźwiękową przestrzenią.
Zapraszam człowieka do wnętrza mojej rzeźby, gdzie przestaje być jedynie widzem – pisze w swoim programie – podążając za zmieniającym się obrazem rysunku linii w przestrzeni, zmuszony jest do dostosowania swojego ciała do sytuacji przestrzennej… Tak więc jego emocje natury estetycznej poszerzone są o emocje wynikające z niecodziennej sytuacji przestrzennej, burzącej stereotypy zachowań (…) Energia wprowadzona przeze mnie to linia, mówiąca właściwościami materiału, z którego pochodzi, oraz obraz i sytuacje, które stwarza w przestrzeni przez różne porządki wzajemnych przecięć: geometrię, chaos i koncentrację, rozbicie, rytmy, kontrasty, podobieństwa.
Ludwika Ogorzelec dąży do tego, aby jest jej instalacje oddziaływały na widzów zarówno w aspekcie fizycznym, jak i emocjonalnym. By osiągnąć zamierzony efekt, wykorzystuje dialog pomiędzy materialną linią (linka stalowa, szkło) i przestrzenią (monumentalne wnętrze i jego akustyka).
Ludwika Ogorzelec urodziła się w Chobieni na Dolnym Śląsku. Uczyła się w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (1978–1983), gdzie uzyskała dyplom magistra sztuki w Katedrze Rzeźby, w pracowni prof. Leona Podsiadłego.
W 1985 roku pojechała do Paryża, gdzie w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts kontynuowała przywieziony z Polski autorski program twórczy. Tworzyła w pracowni słynnego artysty rzeźbiarza Césara, który będąc pod wrażeniem jej prac, zaprosił ją do swojej pracowni. Dla Ludwiki Ogorzelec była to szansa na pokazanie swojej twórczości poza „żelazną kurtyną” i skonfrontowanie siebie – artysty z Polski – z „tym, co w wielkim świecie”.
Już w 1986 roku wystawiała w Salonie de la Jeune Sculpture, Salonie d’Automne, w następnym roku w Salonie Réalités Nouvelles, Salonie de mai 44e, paryskim Grand Palais. Rozpoczęła współpracę z prestiżową wówczas Galerie Barbier Beltz w Paryżu. W kolejnych latach zaczęła otrzymywać zaproszenia na wyjazdy artystyczne – rezydencje, wystawy – w USA, Szwecji, Australii, Chinach, Korei, Kanadzie, Japonii, Wietnamie, Libanie, Łotwie, Bangladeszu, Grecji, Szwajcarii, Kostaryce, Niemczech, Austrii, Belgii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Hiszpanii i oczywiście w naszym kraju.
Ostatnia w Polsce monograficzna wystawa Ludwiki Ogorzelec pt. „Szukam momentu równowagi” (2020/2021) miała miejscew w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Była to jej 107. ekspozycja indywidualna. Równocześnie jej dzieło site-specyfic pt. „Agresja” wzięło udział w wystawie „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Dla uświetnienia uroczystości przyznania Ludwice Ogorzelec nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, na dziedzińcu Zamku Królewskiego laureatka stworzyła rzeźbę pt. „Sięgając po niemożliwe”, która następnie prezentowana była na placu przed CSW Zamek Ujazdowski.
fot. materiały organizatora
Więcej na stronie muzeum.
Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.
komentarze
dodaj komentarz