Zostań w domu i rozmawiaj o kinie. Silesia Film zaprasza na Domowy Klub Filmowy

Brakuje wam rozmów o kinie? Tęsknicie za regularnymi spotkaniami w gronie miłośników X Muzy? Instytucja Filmowa Silesia Film, pamiętając o swoich widzach, postanowiła wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i tradycję dyskusji o filmach przenieść do sieci. 26 kwietnia rusza nowy projekt: Domowy Klub Filmowy. Na początek – rozmowa o genialnym kryminale Louisa Malle’a „Windą na szafot”.
image

Na pierwsze spotkanie Domowego Klubu Filmowego Silesia Film zaprasza już w najbliższą niedzielę, 26 kwietnia. Rozmowa rozpocznie się ok. godz. 20.30 na Facebooku Kina Kosmos, gdzie będą czekać na Was filmoznawcy: Natalia Kaniak i Mariusz Ciszewski, którzy podczas transmisji live będą opowiadać o filmie, moderować waszą dyskusję na czacie i odpowiadać na Wasze pytania. Film, którym Silesia Film inauguruje działanie Domowego Klubu Filmowego, to „Windą na szafot” (1958) Louisa Malle’a.

 

Nie bez powodu wybraliśmy akurat ten film. Chcieliśmy, by była to propozycja, po którą z chęcią sięgną widzowie każdego z naszych kin: fani Światowidowego arthouse’u, Kosmosowej klasyki czy miłośnicy cyklu Kino.Jazz w Rialto, ale zwolennicy kina rozrywkowego. Bo „Windą na szafot” Malle’a to zarazem kino autorskie i artystyczne, zapowiadające francuską Nową Falę, ale również świetnie zrealizowane, trzymające w napięciu kino gatunkowe. Film Malle’a, należący już do klasyki kina, w momencie powstania był zupełnie nową jakością w kinematografii, wyróżniającą się nie tylko świeżością narracyjną, ale i nowatorską – jazzową i improwizowaną – ścieżką dźwiękową w wykonaniu m.in. Milesa Davisa.

 

Dla wielu widzów, szczególnie tych regularnie odwiedzających kina studyjne, wizyta w kinie to nie tylko okazja do obejrzenia ciekawego filmu, ale także możliwość uczestnictwa w dyskusji, wymiany opinii czy poczucie bycia częścią społeczności kinomanów. Spotkania z twórcami i ekspertami, prelekcje, dyskusje o kinie i jego kontekstach – na to wszystko mogli zawsze liczyć widzowie prowadzonych przez Silesię Film kin studyjnych: Światowida, Kosmosu i Rialto w Katowicach, Bałtyku w Raciborzu i Janosika w Żywcu. Mimo że kina są aktualnie zamknięte, a wspólne zasiadanie w sali kinowej niemożliwe, Silesia Film w Katowicach pamięta o swoich widzach i dlatego stworzyła miejsce w sieci, gdzie raz w tygodniu wszyscy miłośnicy kina wraz z prowadzącymi, ekspertami i znawcami kina, będą mogli się spotkać i podyskutować o wybranym filmie, dostępnym do obejrzenia w jednym z darmowych serwisów streamingowych. Film można będzie oczywiście obejrzeć wcześniej, w dogodnym dla siebie czasie, ale organizatorzy zachęcają, by – wzorem tradycyjnych klubów filmowych – obejrzeć go tuż przed rozmową.

 

Film dostępny jest na www.vod.pl, a rozmowa w sieci startuje w niedzielę o 20.30 na Facebooku Kina Kosmos.

 

 

 

 


Filmoteka Śląska jest częścią Instytucji Filmowej Silesia Film będącej instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz