„Życie w sztuce”: architektura

„Życie w sztuce” to otwarte spotkania dyskusyjne w Rondzie Sztuki z udziałem Irmy Koziny i gości specjalnych. Tym razem będzie to rozmowa na temat architektury.
image

Żyjemy w architekturze – można powiedzieć, że jest ona wszędzie tam, gdzie pojawia się człowiek ze swoją sprawczą predyspozycją do kształtowania otoczenia. Jako użytkownicy domów, bloków, szkół, osiedli czy centrów handlowych, szybko orientujemy się, że architektura to coś więcej niż budynki – to pewna praktyka strukturalnego organizowania przestrzeni, projektowania bardziej miejsc niż budowli, zagospodarowywania sfery społecznych potrzeb i jednostkowych marzeń. Reżim ergonomii i funkcjonalności sprawia, że być może bliżej jej do dyscyplin naukowych niż artystycznych. Jednak, jako odpowiedź na „potrzeby” i „marzenia”, jest też architektura dziedziną twórczości, obszarem śmiałych eksperymentów myślowych, a także scenografią dla utopijnych i dystopijnych opowieści.

Rondo Sztuki zaprosiło na spotkanie:

Tomasza Koniora – architekta i urbanistę, autora, wraz z zespołem Konior Studio m.in. projektu architektonicznego nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Ewę Niewiadomską – szefową Redakcji Kultury Radia Katowice, prowadzi audycje „Moc kultury”, „Więcej kultury proszę! ”, „Pozytywka”, współtworzyła program Europejska Stolica Kultury 2016 Katowice – Miasto Ogrodów.

Spotkanie poprowadzi dr hab. Irma Kozina – historyczka sztuki. Specjalizuje się w badaniach nad sztuką i urbanistyką Śląska, historią designu i sztuką współczesną. Działaczka społeczna – walczyła przeciwko niszczeniu starego dworca w Katowicach, Wysokie Obcasy napisały o niej „profesor zadymiara”. Jako wykładowca niezmiernie zaraża pasją do dobrego projektowania i sztuki. Autorka wielu publikacji m.in. „Chaos i uporządkowanie. Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763–1955”, „Historia mody. Od krynoliny do mini”.

Moderatorka: Daria Malicka

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook