#KierujSięNaTradycję: wykład „Toutowie – wspólnota w zwierciadle pamięci”

Podczas kolejnego wykładu w ramach projektu #KierujSięNaTradycję dr Katarzyna Marcol z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego opowie o Toutach. Spotkanie odbędzie się w formie online 20 kwietnia 2021 r. o godzinie 18.00.
image fot. materiały organizatora

Kim są Toutowie? Najzwięźlej rzecz ujmując, Toutowie to potomkowie migrantów, którzy opuścili w pierwszej połowie XIX wieku rodzinną Wisłę, aby szukać pracy i lepszego życia w Banacie. Podczas wykładu dr Katarzyna Marcol odpowie również na inne pytania: Jakimi językami posługują się Toutowie? Czym trudnili się pierwsi migranci w Banacie? Dlaczego ulica, na której mieszka najwięcej rodzin touckich, nazywa się ulicą Słowacką?

 

Wykład odbędzie się w formie online na portalu Facebook oraz You Tube. Więcej szczegółów na https://www.facebook.com/events/147331067272539.

 

dr Katarzyna Marcol – antropolożka kultury i folklorystka. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół zależności między językiem, kulturą i identyfikacją. Prowadzi prace badawcze nad wpływem języka na konstruowanie obrazu świata, a także nad transmisją tekstów kultury w środowiskach wieloetnicznych. Dr Katarzyna Marcol jest związana z Instytutem Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego.

 

Więcej na stronie organizatora.

 

#KierujSięNaTradycję to najnowszy projekt będący rozszerzeniem corocznego Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, którego organizatorem jest Uniwersytet Śląski.

 

Przynajmniej raz w miesiącu, dzięki wydarzeniom o charakterze popularnonaukowym, edukacyjnym i artystycznym będziemy zapewniać stały dostęp do kultury ludowej i tradycji, nie tylko tej rodzimej, ale również z najodleglejszych zakątków świata.

Będziemy chcieli Państwu pokazać, że tradycja jest na wyciągnięcie ręki, że wiąże się z innymi dziedzinami nauki.

 

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz