Klub Filmowy Ambasada: „Generał”

Kino Kosmos zaprasza na pierwszy pokaz Klubu Filmowego Ambasada w tym roku. 30 stycznia będzie można obejrzeć klasykę kina niemego pod tytułem „Generał” w reżyserii Bustera Keatona i Clyde'a Bruckmana.
image fot. materiały prasowe organizatora

„Generał”, reż. Buster Keaton i Clyde Bruckman, 1926, USA, 107 min

Trwa wojna secesyjna. Jankesi porywają tytułowego Generała – lokomotywę należącą do południowców. Maszynista (w tej roli sam Buster Keaton) rusza w pościg, by odbić maszynę z ich rąk. Na dodatek w pędzącym składzie znajduje się jego narzeczona. Nic nie będzie w stanie go zatrzymać, choć będzie musiał wykazać się wielką pomysłowością i pokonać niezły tor przeszkód.

„Generał” – naszpikowany jest udanymi i trafnie wplecionymi w akcję gagami, które do dziś się nie zestarzały. Slapstickowe akrobacje Keatona na pędzącym pociągu nie tylko bawią, ale i zapierają dech.

Filmowe burleski z lat 20. podejmują kwestię cywilizacyjnego przyspieszenia. Jeśli pęd, to także typowa dla tamtych czasów fascynacja techniką. Na ekranie pojawiają się miasto i maszyna oraz człowiek uwikłany w te dwa „żywioły”.

 

Prelekcję do filmu wygłosi  Natalia Gruenpeter – doktor nauk humanistycznych, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Redaktorka działu filmowego magazynu ArtPapier.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook