Koncert Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach

image

Wystąpią: Sebastian Sołdrzyński (trąbka), Grzegorz Nagórski (euphonium), Jan Gąsawsk (trąbka) i Marcin Elszowski (trąbka).

 

Big-Band Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach powstał w 1972. Jego szefem został pianista, dyrygent i aranżer Andrzej Zubek. Zespół od początku prezentował bardzo wysoki poziom, koncertował w kraju i za granicą; 1976 zdobył nagrody na Jazzie nad Odrą i Konkursie Jazzowym w Pradze. W tym samym roku kierownictwo Big-Bandu objął Zbigniew Kalemba; dwa lata później zespół odbył tournee po Stanach Zjednoczonych, dając koncerty w Reno, San Francisco i bostońskiej Berklee School of Music i nagrał swoja pierwszą płytę („Music for My Friends”). W 1982 na czele Big-Bandu stanął ponownie Andrzej Zubek, który prowadził go do 2012. W ciągu ponad czterech dekad działalności przez zespół przewinęło się setki muzyków, z których wielu należy dziś do ścisłej czołówki polskiego jazzu. Z orkiestrą współpracowali m.in. Edward Anthony Partyka, Francois Theberge, Maria Schneider oraz Urszula Dudziak, Stanisław Sojka, Krystyna Prońko, Lora Szafran, Anna Serafińska, Ewa Uryga, Beata Przybytek, Janusz Szrom, Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski. Obecnie Big-Bandem kieruje puzonista, kompozytor i pedagog Grzegorz Nagórski.

 

Projekt Tribute to Gil Evans-Miles Davis jest próbą współczesnego odczytania muzyki tworzonej pod koniec lat 50. przez najwybitniejszego aranżera jazzu nowoczesnego Gila Evansa i geniusza trąbki Milesa Davisa. Ich wspólne dokonania utrwalone na płytach „Miles Ahead” (1957), „Porgy and Bess” (1958), „Sketches of Spain” (1960) stanowią niedościgniony przykład jazzu orkiestrowego, łączącego styl zwany cool z elementami muzyki klasycznej.

(autor: Bogdan Chmura, źródło: www.nospr.org.pl)

 

Uwaga! Z przyczyn niezależnych od organizatora w koncercie nie wystąpi Piotr Wojtasik.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook