Koncert z cyklu „Usłysz nas w Muzeum Śląskim – Sezon Letni Filharmonii Śląskiej”

Czwarty koncert cyklu przybliży melomanom piękne muzyczne obrazy. 5 Melodii ludowych na orkiestrę smyczkową Witolda Lutosławskiego ukaże różne oblicza polskiego folkloru, Uwertura do opery Dwie chatki Karola Kurpińskiego zachwyci swą błyskotliwością, a VI Symfonia Ludwiga van Beethovena zarysuje łagodne oblicze wiejskiej scenerii. Na scenie Muzeum Śląskiego stanie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.
image Mirosław Jacek Błaszczyk, fot. materiały organizatora

wykonawcy:

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

 

program:

Witold Lutosławski – 5 Melodii ludowych na orkiestrę smyczkową
Karol Kurpiński – Uwertura do opery Dwie chatki
Ludwig van Beethoven – VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna

 

W przestrzeni Muzeum Śląskiego, jednak z dala od zgiełku ulicy, w lipcowe i sierpniowe soboty o godzinie 19 odbywać się będą koncerty filharmoników śląskich. Przygotowany został program idealny na letnie wieczory, łączący ponadczasowe dzieła takich kompozytorów jak Mozart, Haydn czy Beethoven z muzyką związaną z naszym regionem, który jest kolebką wielkich twórców. Zabrzmią m.in. słynne uwertury i symfonie, a wszystko to w niezwykłej przestrzeni Muzeum, łączącej styl industrialny z nowoczesnością. Na scenie zobaczymy zarówno Śląską Orkiestrę Kameralną, Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, jak i mniejsze składy instrumentalne. Każdy z koncertów będzie więc inny, a różnorodność brzmienia, programu i stylów zaspokoi każdy gust muzyczny.

 

Sezon Letni będzie jednocześnie zapowiedzią tego, co czeka nas w przyszłym sezonie artystycznym Filharmonii Śląskiej. Koncerty w Muzeum Śląskim opierać się będą wyłącznie na naturalnej akustyce i brzmieniu. Nie zabraknie także odniesień do natury w tematyce utworów, usłyszymy więc m.in. Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego. Ostatnie koncerty z cyklu – 15 i 22 sierpnia – wprowadzą tematykę II Powstania Śląskiego, którego 100. rocznicę będziemy obchodzić właśnie w tym miesiącu.

 

Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń, by każdy z uczestników mógł czuć się bezpiecznie i komfortowo przeżywał doznania muzyczne. Bilety w cenie 5 zł za koncert dostępne będą już wkrótce w kasach Muzeum Śląskiego oraz online.

 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie filharmonii.

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego i Muzeum Śląskie są instytucjami kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz