„Łaskawe” – premiera

Przed nami najważniejsza premiera roku jubileuszowego w Teatrze Śląskim – spektakl „Łaskawe” na podstawie powieści Jonathana Littella, w reżyserii Mai Kleczewskiej.
image

Jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku w inscenizacji jednej z najważniejszych europejskich reżyserek, nagrodzonej Srebrnym Lwem na Biennale Teatru w Wenecji.
Maximiliana Aue, byłego nazistowskiego oficera biorącego udział w bezlitosnej eksterminacji ukraińskich Żydów, a dziś statecznego dyrektora fabryki, nawiedzają duchy przeszłości. Czy intymna spowiedź pozwoli mu rozliczyć się z dokonanymi zbrodniami i oczyści sumienie? Jak uciec przed Eryniami, antycznymi boginiami zemsty, które wbrew swojemu potocznemu imieniu wcale nie są łaskawe? Zwłaszcza gdy próbujemy je przekonać, że masowe ludobójstwo to skomplikowany zbiór reguł prawnych, ekonomicznych i biurokratycznych, dla których życie każdego człowieka ma niewielkie znaczenie. Pozostaje jednak pytanie o to, gdzie w takim razie czai się Zło.

 

 

„Łaskawe”

na podstawie powieści Jonathana Littella

adaptacja: Maja Kleczewska, Damian Josef Neć

reżyseria: Maja Kleczewska

dramaturgia: Damian Josef Neć
scenografia i światło: Katarzyna Borkowska
kostiumy: Konrad Parol
muzyka: Cezary Duchnowski
choreografia: Kaya Kołodziejczyk
tłumaczenie: Magdalena Kamińska-Maurugeon
asystentka reżyserki: Katarzyna Hora

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz