Lech Majewski w Bibliotece Śląskiej

Polska Akademia Umiejętności – Stacja Naukowa w Katowicach i Biblioteka Śląska zapraszają na spotkanie z cyklu WszechnicaW programie wykład pt. „Ukryty język symboli w sztuce”, który wygłosi Lech Majewski.Spotkanie poprowadzi dr hab. Zygmunt Woźniczka.  
image fot. materiały prasowe organizatora

Lech Majewski, urodzony w Katowicach, jest autorem działającym na styku wielu mediów: filmu, literatury, malarstwa, rzeźby, fotografii i wideo-art. Artysta studiował malarstwo na warszawskiej ASP i – choć porzucił kierunek na rzecz reżyserii – sztuka wizualna jest ważnym elementem jego twórczości. Film „Ogród rozkoszy ziemskich” (2004) i powieść „Metafizyka” (2002) to autorska interpretacja dzieła Hieronima Boscha, w „Angelusie” (2001) reżyser opowiada o Grupie Janowskiej, zaś w „Młynie i krzyżu” (2010) przenosi na szklany ekran „Drogę na Kalwarię” Pietera Bruegla Starszego. Majewski stworzył również scenariusz do filmu „Basquiat – taniec ze śmiercią” (1996) o życiu awangardowego amerykańskiego artysty Jeana-Michela Basquiata. W produkcji wyreżyserowanej przez Juliana Schnabela wystąpiła plejada gwiazd, m.in. Jeffrey Wright, Dennis Hopper, David Bowie, Gary Oldman i Benicio Del Toro.

 

Reżyser chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi interpretacji obrazów. Wiedzę Majewskiego oraz celność jego uwag można podziwiać m.in. w dokumencie Dagmary Drzazgi „Lech Majewski. Świat według Bruegla” (2009), książkach „Oficjalne Centrum Świata” (1998) i „Pejzaż intymny – rozmowy autobiograficzne o świecie i sztuce” (2017) oraz licznych wywiadach.

 

Spotkanie w Bibliotece Śląskiej będzie wyjątkową okazją do usłyszenia na żywo wykładu reżysera, który – podobnie jak jego malarscy mistrzowie – chętnie posługuje się językiem symboli.

 


 

Biblioteka Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz