„Ludzie bez jutra” – miłość i śmierć w niemym kinie

Stowarzyszenie Montaż oraz Miejscownik zapraszają 28 listopada na pokaz odrestaurowanej cyfrowo wersji klasyka niemego kina polskiego – filmu „Ludzie bez jutra” w reż. Aleksandra Hertza. Do filmu zagrają Łukasz Marciniak i Marcin Markiewicz.
image

Film, który zrealizowano w 1919 roku, wszedł na ekrany kin po wielu poprawkach dopiero w 1921 roku. Do niedawna uważany był za zaginiony. Fabuła została osnuta na prawdziwych wydarzeniach (zmieniono jednak imiona i nazwiska bohaterów). Alfred Runicz, rotmistrz huzarów, jest zaręczony z córką Pawła Lenina, prezesa teatrów miejskich w Warszawie. Do nowej sztuki prezes angażuje Lolę Wirską, znaną artystkę, piękną kobietę, która słynie z licznych romansów. Dotychczasowa gwiazda teatralna, Helena Horska, nie zgadza się grać roli drugoplanowej i przestrzega swoich kolegów przed intrygami konkurentki. Mężczyźni nic sobie nie robią z przestrogi, nie wiedząc, że czeka ich zguba. Ludzie bez jutra to jeden z wczesnych polskich filmów niemych i jednocześnie sensacyjne odkrycie w niemieckim Bundesarchiv. W roli rotmistrza wystąpił Józef Węgrzyn, zaliczany do najciekawszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku, zaś Lolę Wirską zagrała Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia kreacja filmowa w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych.

 

Do filmu zagrają: Łukasz Marciniak – gitarzysta, kompozytor, zaangażowany w projekty Brzoska/Marciniak/Markiewicz, Trio io, Makemake oraz Marcin Markiewicz – trębacz, wokalista, autor tekstów, animator kultury, fotograf, lystonosh, znany jako lider formacji reggae KoNoPiAnS.

 

Pokaz poprzedzi prelekcja. Wstęp wolny.

 

Pokaz jest kolejną odsłoną cyklu „Montaż przedstawia: Głośne Kino Nieme po polsku”, realizowanego przez Stowarzyszenie Montaż we współpracy z Galerią Bielską BWA, Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej oraz Miejscownikiem w Katowicach. Celem jest przybliżenie publiczności dzieł kina niemego i zderzenie klasyki kina z muzyką współczesną. Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

 

Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu Nitrofilm: „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

powiązane organizacje pozarządowe:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz