Majówka z „Rejsem”

Silesia Film postanowiła uczcić przypadający w tym roku jubileusz 50. rocznicy powstania „Rejsu” (1970) Marka Piwowskiego, zapewniając przy tym fanom filmu moc emocjonujących atrakcji. Nie będzie wprawdzie gry w salonowca czy balu maskowego, ale już teraz organizatorzy zapraszają na arcyciekawe Rozmowy o kinie, proponują wspólne oglądanie filmu, a na zakończenie – Quiz wiedzy tak jakby o „Rejsie”. Wszystko w najbliższy piątek, 1 maja.
image

A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda, nic się nie dzieje, proszę pana, nic; dialogi niedobre, bardzo niedobre są i w ogóle brak akcji jest
Na początek, 1 maja, Silesia Film zaprasza do posłuchania podcastu (link będzie dostępny na FB Kina Kosmos), w którym Jakub Pudełko, filmoznawca i kierownik Kina Kosmos w Katowicach, Magdalena Kidoń-Staszek, kulturoznawczyni, szefowa Kina Janosik w Żywcu i Andrzej Tuziak, kierownik Filmoteki Śląskiej i scenarzysta porozmawiają o kulisach powstania „Rejsu”, o recepcji filmu Piwowskiego – kiedyś i dziś i o jego niesłabnącej popularności jako zjawiska kinowego wciąż żywego w codziennym życiu, świadomości, a nawet języku Polaków.

 

Ja w ogóle nie lubię chodzić do kina, a szczególnie nie chodzę na filmy polskie
„Rejs” - ten surrealistyczny improwizowany paradokument, którego siła tkwi w pretekstowej fabule i przesyconych ostrą jak brzytwa ironią dialogach, w chwili swojego powstania był zupełnym ewenementem na mapie polskiego kina. Co ciekawe, pozostaje nim do dziś, będąc chyba najbardziej kultową i wciąż aktualną filmową metaforą polskiego społeczeństwa, jego przywar i absurdów codzienności.
Wszystkich tych, którzy chcieliby przypomnieć sobie, na czym polega fenomen filmu Piwowskiego, organizatorzy Majówki z „Rejsem” zachęcają do wspólnego oglądania filmu: w sobotę, 2 maja o 20.00, wyjątkowo nie w kinie, a w Internecie: film dostępny jest w całości w cyfrowo odnowionej wersji na kanale YouTube Studia Filmowego „Tor”.

 

Pytania są tendencyjne!
Na finał Majówki z „Rejsem” Silesia Film zaprasza w niedzielę, 3 maja o 19.00. Na Facebookowym profilu Kina Kosmos znajdziecie link do specjalnie przygotowanego Quizu wiedzy… tak jakby o „Rejsie”. Organizatorzy stawiają nie na rywalizacje, a na dobrą zabawę: stąd w quizie znajdziecie dwadzieścia pytań, które pozwolą wam sprawdzić, jak dobrze znacie film Piwowskiego, okoliczności jego powstania i kultowe dialogi.

 

Majówka z „Rejsem” od 1 do 3 maja na FB Kina Kosmos.

 

 

 


Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz