Marianna Vasileva na inauguracji sezonu artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej

Znakomita skrzypaczka będzie solistką pierwszej odsłony otwarcia 70. sezonu Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego i inauguracji Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Roberta Kabary.
image

Marianna Vasileva pierwsze lekcje gry na skrzypcach zaczęła pobierać w wieku 5 lat pod okiem ojca. 2 lata później zagrała swój pierwszy koncert. W kolejnych latach uczyła się pod kierunkiem tak słynnych skrzypków, jak Vladimir Ovcharek, Dora Schwarzberg i Zakhar Bron. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu 2000 Wirtuozów w Sankt Petersburgu, Międzynarodowego Konkursu im. D. Szostakowicza w Hanowerze, The International Glazunov Competition w Paryżu, International Spohr Competition w Weimarze. W 2009 artystka zdobyła pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego i triumfowała w konkursie Praskiej Wiosny. Rok później wygrała The Violin Competition Sion Valais.

 

Program katowickiego występu wypełnią arcydzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert rozpocznie Divertimento D-dur KV 136 z 1772 roku. Następnie – ukoronowanie osiągnięć kompozytora w dziedzinie koncertu skrzypcowego – Symfonia koncertująca Es-dur KV 364 z roku 1779. Inauguracyjny koncert kameralistów zamknie skomponowana z początkiem 1774 roku Symfonia A-dur KV 201, zaliczana nie tylko do najciekawszych, ale i najpiękniejszych w dorobku młodego Mozarta.

 

Inauguracja sezonu artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent, altówka
Marianna Vasileva – skrzypce
program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento D-dur KV 136, Sinfonia Concertante Es-dur KV 364, Symfonia A-dur KV 201

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz