Márta Mészáros w Katowicach

27 marca Márta Mészáros przyjedzie do Katowic i spotka się z publicznością Kina Kosmos.
image

Od 7 do 27 marca Kino Kosmos zaprasza na retrospektywę filmów węgierskiej reżyserki Márty Mészáros, jednej z najwybitniejszych artystek w światowej kinematografii, autorki pełnokrwistych, wielowymiarowych wizerunków kobiet, a także osobistego kina politycznego najwyższej próby.

 

W programie retrospektywy znalazły się cztery perełki: nagrodzona Złotym Niedźwiedziem Berlinale „Adopcja”, wyróżniony Specjalną Nagrodą Jury w Cannes „Dziennik dla moich dzieci", porównywane do twórczości Ingmara Bergmana „One dwie” oraz „Po drodze” – jeden z filmów, które powstały w trakcie trwania długoletniego, burzliwego związku emocjonalno-artystycznego Márty Mészáros z wybitnym polskim aktorem, Janem Nowickim.

 

Retrospektywie filmów Márty Mészáros towarzyszyć będzie wystawa fotosów filmowych oraz portretów reżyserki (Galeria przez Seansem w Kinie Kosmos).

 

Program:

 

→ 7 marca (środa), godz. 18.00

• ADOPCJA
reż. Márta Mészáros
obsada: Katalin Berek, Gyöngyvér Vigh, Péter Fried
Węgry, 1975, 89 min
kopia 35 mm

Meszaros prześwietla węgierską prowincję siermiężnych lat 70. Kata, czterdziestoletnia wdowa pracująca w lokalnej fabryce, marzy o dziecku, na co nie zgadza się jej kochanek. Z marazmu wyrywa ją poznanie młodej dziewczyny, która uciekła z zakładu poprawczego. Film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

→ 12 marca (poniedziałek), godz. 18.00

• PO DRODZE
reż. Márta Mészáros
obsada: Delphine Seyrig, Beata Tyszkiewicz, Jan Nowicki, Halina Winiarska, Wanda Neumann
Polska/Węgry, 1979, 100 min
kopia 35 mm

Jeden z filmów, które powstały w trakcie trwania długoletniego, burzliwego związku emocjonalno-artystycznego Márty Mészáros z wybitnym polskim aktorem Janem Nowickim. „Po drodze” kipi od emocji – jest jak miłosne wyznanie, będące jednocześnie opowieścią o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, życiowych zakrętach i poszukiwaniu miłości.

→ 23 marca (piątek), godz.18.00

• ONE DWIE
reż. Márta Mészáros
obsada: Jan Nowicki, Lili Monori, Marina Vlady, Miklos Tonay, Zsuzsa Czinkoczy
Węgry, 1977, 93 min
kopia 35 mm

Kino psychologiczne zrealizowane z wyczuciem i doskonałym opanowaniem warsztatu reżyserskiego. Ukoronowanie pełnych niuansów opowieści o relacjach damsko-męskich. „One dwie” to historia dwóch kobiet znajdujących się na życiowym rozdrożu, które dzięki wzajemnej inspiracji szukają w sobie siły.

→ 27 marca (wtorek), godz.18.00

• DZIENNIK DLA MOICH DZIECI + SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ (przed projekcją)
reż. Márta Mészáros
obsada: Zsuzsa Czinkóczi, Pál Zolnay, Jan Nowicki, Tamás Tóth
Węgry, 1984, 106 min
kopia 35 mm

Pierwsza część autobiograficznego cyklu, który stał się dla reżyserki próbą konfrontacji z najboleśniejszymi momentami własnej biografii. Jest rok 1947. Szesnastoletnia Juli wraca na Węgry po latach spędzonych w ZSRR. Nie umiejąc odnaleźć się w zideologizowanym kraju, coraz bardziej się buntuje – ucieka w świat marzeń, pierwszych miłości i kina. Film obsypany nagrodami z Nagrodą Specjalną Jury na MFF w Cannes na czele.

 

bilety tutaj >>>

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook