„Melacholia i Maskarada II” w galerii sztuki współczesnej Dagma Art

Od 12 do 31 grudnia w galerii sztuki współczesnej Dagma Art oglądać będzie można wystawę malarstwa Grzegorza Steca pt. „Melacholia i Maskarada II”.
image Melancholia, 2014, olej na płycie, 30x40 cm, fot. materiały organizatora

Malarstwo Grzegorza Steca to sztuka zrodzona z impulsu podświadomości, a zarazem mocno nasycona refleksją na temat współczesnego świata. Usytuować ją można między abstrakcją a jej przeciwieństwem – sztuką figuratywną.

 

Tytułowa melancholia i maskarada są metaforami dwu różnych, choć mocno splecionych ze sobą, form odczuwania współczesnego świata. Melancholia zawiera w sobie smutek, poczucie alienacji i bezsilności, a maskarada oznacza ucieczkę w karnawał, zakładanie masek poprzez które człowiek komunikuje się ze światem.

 

Grzegorz Stec ur. w 1955 roku w Krakowie, w 1981 ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych, wystawiał w liczących się galeriach sztuki w Polsce, a także za granicą (USA, Szwecja, Niemcy). W latach 1996-2002 był rezydentem The Society for Arts w Chicago, gdzie odbyły się m.in. wystawy Letters to the Masters (1996), Exodus or Carnival? (1997) i Aqueducts of Dream (1998). W latach 2008-2009 wystawiał w Nowym Jorku, a ostatnie duże wystawy artysty odbyły się w Pałacu Sztuki w Krakowie, Centrum Kultury Żydowskiej, berlińskiej Galerii Abakus (Melancholie und Maskerade, 2015, we współpracy z Ambasadą RP). Obrazy artysty prezentowane były m.in. na plakacie Festiwalu Ludwika van Beethovena, licznych publikacjach książkowych i znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach, a o twórczości artysty TVP nakręciła film Zadręcza mnie zapach czerni. Grzegorz Stec jest również poetą, wydał dwa tomiki poetyckie: Nikt tu nie szuka odpowiedzi oraz Melencolia.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz