Muzeum przy kawie czyli kulturalne rozmowy o sztuce i nie tylko

Muzeum Śląskie w Katowicach w ramach projektu Kolekcjonuj przeżycia zaprasza na cykl spotkań „Muzeum przy kawie”, podczas których, przy kubku aromatycznej kawy, kuratorzy będą zachęcać do rozmów o muzeum, sztuce oraz o emocjach, jakie w nas ona wywołuje. Spotkania będą realizowane za pomocą aplikacji Zoom i będą odbywać się regularnie o godzinie 17.00. Na początek instytucja zaprasza na dwa cykle: „Zaczynając od Ociepki” i „Spotkania o sztuce”.
image fot. materiały organizatora

Spotkania „Zaczynając od Ociepki”
Tematem pierwszego cyklu spotkań będzie osoba Teofila Ociepki. Nietuzinkowa postać malarza samouka z katowickiego Janowa posłuży za przewodnika po labiryncie pojęć i definicji opisujących plastykę nieprofesjonalną. Porozmawiać będzie można zatem o tym, czym jest to zjawisko i jaką rolę odegrało w kreowaniu artystycznego wizerunku Górnego Śląska. Ale to tylko początek, dalej dyskutanci spróbują również zastanowić się na nad problemem mitologizowania postaci samego Ociepki oraz tak zwanej Grupy Janowskiej.

Na spotkaniach Muzeum Śląskie zaprosi także do debaty o naiwistach polskich, francuskich i chorwackich, także o przedstawicielach art brut i outsider art, o artystach, badaczach, kolekcjach i wystawach w Polsce i na świecie.  Wreszcie otworzy dyskusję o procesie twórczym, o relacji artysty do dzieła, oraz o etyce kolekcjonera, kuratora i muzealnika w kontakcie z artystą.

Spotkania poprowadzi kustosz Sonia Wilk, a odbywać się będą w następujących terminach:
27.01.2021
17.02.2021
17.03.2021
21.04.2021

 

Spotkania o sztuce
Tematem drugiego cyklu będzie sztuka oraz emocje jakie ona wywołuje. Na cyklicznych, codwutygodniowych spotkaniach uczestnicy przyjrzą się dziełom, które zapisały się w historii sztuki nie tylko ze względu na kunszt swego wykonania, ale także na zawarte w nich nowatorskie, odkrywcze elementy lub treści, które zostały uznane za skandaliczne, zważywszy na panujące obyczaje ówczesnej epoki. Czym zaskakiwali artyści, czy i jak wzbudzali w widzach lęk i podziw? Kim był Daniele da Volterra? Którzy artyści, prezentujący swe dzieła na Salonie Jesiennym w 1905 roku, zostali określeni mianem „dzikich zwierząt”? Kim była hiszpańska piękność uwieczniona na dwóch dziełach Francisco Goyi?. Jak zmieniła się percepcja artystów i widzów po traumatycznym doświadczeniu wojny? Na te pytania i wiele innych można uzyskać odpowiedź podczas spotkań.
Spotkania poprowadzi kustosz Magdalena Niziołek, a odbywać się będą w następujących terminach:
1.02.2021
15.02.2021
1.03.2021
15.03.2021
29.03.2021
12.04.2021

 

 

Więcej informacji na stronie muzeum.

 

 

__________________________________________________________________________________________

 

 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz