Myślenie według wartości. Debata IV: Godność

Tematem czwartej debaty z cyklu „Myślenie według wartości” będzie godność. Gośćmi spotkania będą o. Maciej Ziemba, Anna Cieplak i Wojciech Jagielski. Po debacie odbędzie się pokaz filmu „Johnny poszedł na wojnę”.
image fot. materiały organizatora

„Myślenie według wartości” to cykl comiesięcznych debat o podstawowych pojęciach – ich sensie i znaczeniu dla naszego życia, którym będą towarzyszyć pokazy filmów. Hasło przewodnie tych dyskusji – myślenie według wartości to oczywiście nawiązanie do tytułu słynnej książki ks. Józefa Tischnera. Dlaczego wartości są tak ważne w naszym życiu? „Aby zachować się w tym naszym małym świecie, pisał Tischner, musimy umieć czytać wartości”.

 

Dziś już wiemy, że nie można zbudować przyzwoitego społeczeństwa bez odwołania do wartości. To one są drogowskazem: zarówno w indywidualnym życiu każdego z nas, jak i życiu zbiorowym. O potrzebie powrotu wartości do naszego życia wspólnotowego dobitnie pokazują ostatnie wydarzenia.Na usta wszystkich Polaków wróciły podstawowe wartości: wolność, równość, demokracja, godność, solidarność.

 

Trzecie spotkanie będzie dotyczyć jednej z kluczowej wartości, jaką dla Polaków jest równość. Paradoksalnie w kraju, w którym powstała Solidarność wciąż jest zbyt wiele nierównośći społecznych i ekonomicznych. Widzimy także brak równości wobec prawa jeśli chodzi o mniejszości religijne czy też seksualne.

 

Myślenie według wartości | Debata IV: Godność
paneliści:
o. Maciej Ziemba, dominikanin i filozof
Anna Cieplak, pisarka i animatorka kultury
Wojciech Jagielski, pisarz i reporter

prowadzenie: Jarosław Makowski

 

 

„Johnny poszedł na wojnę”
reż. Dalton Trumbo
USA, 1971, 111min

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz