„Niejasne obrazy” Kazimierza Cieślika

Wystawa malarstwa Kazimierza Cieślika uświetnia tegoroczną inaugurację roku akademickiego 2017/2018 Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wystawie towarzyszy ekspozycja „Pracownia Kazimierza Cieślika” w Galerii+ pokazująca prace studentów profesora Cieślika.
image fot. materiały organizatora

Kazimierz Cieślik w swoich obrazach opowiada historie związane z własnym uwikłaniem w podstawowe, egzystencjalne problemy takie jak obojętność, nienawiść, miłość, śmierć, jednak jak sam zaznacza, mówienie o tym wprost oznaczałoby popadnięcie w schemat, sztampę lub histerię.


Kiedy wraz z cyklem „Sen Józefa w Domu Horty” w jego obrazach pojawił się ornament, można było sądzić, że jest to wynikiem niewidocznej wcześniej słabości do estetyki secesyjnej. Artysta dostrzegł jednak poza historycznymi również intelektualne implikacje użycia ornamentu i jego kuszącą niejednoznaczność. Wobec skłonności Kazimierza Cieślika do gmatwania przekazu, pozostawiania odbiorcom swojego malarstwa jak najszerszej możliwości jego interpretacji, takie kolejne (obok wątków i symboli biblijnych) zapętlenie bardzo odpowiada malarzowi.


W Rondzie Sztuki zostaną pokazane najnowsze obrazy artysty – w tym dotychczas nigdzie nie pokazywane: „Arogancja i Autorytet”, „Malte”, „Dwudziesty dziewiąty sonet do Orfeusza”.

 

Kazimierz Cieślik „Niejasne obrazy”
5.10–3.11.2017
Galeria Rondo Sztuki

 

Wystawie towarzyszy ekspozycja „Pracownia Kazimierza Cieślika” pokazująca prace studentów profesora Cieślika.
Galeria +
5–17.10.2017

 

Kazimierz Cieślik urodził się w 1953 roku w Katowicach. Dyplom Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach) uzyskał w 1977 roku. Malarstwa uczył się u prof. Rafała Pomorskiego i prof. Andrzeja S. Kowalskiego. W 1999 roku uzyskał tytuł profesora sztuki. Obecnie prowadzi autorską Pracownię Malarstwa.
W latach 80-tych uczestniczył w Ruchu Kultury Niezależnej. W 1988 był stypendystą Ogólnopolskiego Komitetu Kultury Niezależnej (Paryż). Poza malarstwem zajmuje się publicystyką kulturalną, jest miłośnikiem muzyki. Najważniejsze nagrody: „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała 1990 (Brązowy Medal); Międzynarodowe Triennale „Transcendencja”, Katowice 1991 (Grand Prix); Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, 1992; XVI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin 1996 (nagroda). Zorganizował 33 wystawy indywidualne, m.in.: BWA, Katowice 1991; siedziba Rady Europy, Strasburg 1998; Muzeum Śląskie, Katowice 2004. Brał udział w wielu wystawach w Polsce, Belgii, Francji, Szwecji, Niemczech i Hiszpanii. Prace w zbiorach: Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W 2014 roku został odznaczony medalem Gloria Artis.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz