NOSPR kończy sezon dźwiękami Rigoletta i rozpoczyna rewolucję w sali koncertowej

NOSPR kończy sezon koncertem zapowiadającym powrót do świata sprzed pandemii – z publicznością na sali, z dyrektorem artystycznym Lawrence’em Fosterem na podium dyrygenckim i włoską muzyką operową w programie. To również ostatni raz, kiedy można zobaczyć katowicką salę koncertową w obecnym kształcie – już za kilka tygodni rozpocznie się przebudowa jednego z jej najbardziej wyeksponowanych elementów.
image fot. materiały organizatora

Finałowy koncert sezonu, 18 czerwca o 19.30, wypełni włoska muzyka operowa Rossiniego i Verdiego. To repertuar szczególnie bliski dyrektorowi artystycznemu NOSPR, Lawrence’owi Fosterowi, który od wielu lat jest również dyrektorem artystycznym Opery w Marsylii. Podczas koncertu finałowego w NOSPR w jego interpretacji usłyszymy słynne uwertury do oper Sroka złodziejka oraz Wilhelm Tell Gioacchino Rossiniego. Poprzedzi je Sonata a quattro Es-dur, piąta z cyklu sześciu sonat, skomponowanych przez zaledwie 12-letniego Rossiniego. W drugiej części wieczoru zabrzmi III akt opery Rigoletto Giuseppe Verdiego z udziałem znakomitej plejady solistów. W roli tytułowej usłyszymy Lestera Lyncha, znanego z wielu doskonałych interpretacji ról barytonowych Giuseppe Verdiego. Partnerować mu będą Mirouslava Yordanowa jako Maddalena, a także Aleksandra Kubas-Kruk jako Gilda i Tadeusz Szlenkier w roli Księcia Mantui.

 

Koncert ten jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu – to ostatni raz, kiedy publiczność zobaczy salę koncertową w obecnym kształcie. Kilka dni później ruszą bowiem prace budowlane, w efekcie których zniknie widoczna od wielu lat atrapa organów umieszczona nad sceną. W jej miejsce wybudowany zostanie długo wyczekiwany prawdziwy instrument – organy piszczałkowe, które będą jednymi z największych w europejskich salach koncertowych. Konstruktorem jest słoweńska firma Škrabl, która wykonała m.in. organy znajdujące się w auli katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz w wielu innych salach koncertowych i kościołach na całym świecie. Choć na debiut nowego instrumentu przyjdzie nam jeszcze poczekać do stycznia 2023 r., to jego najbardziej widowiskowy element – prospekt, mieszczący piszczałki, publiczność będzie mogła zobaczyć już w październiku, na pierwszych koncertach sezonu 2021/2022.

 

Koncert odbędzie się z udziałem 50% publiczności.

 

 

wykonawcy:

NOSPR
Lawrence Foster – dyrygent
Mirouslava Yordanova – Maddalena (alt)
Aleksandra Kubas-Kruk – Gilda (sopran)
Karol Skwara – Sparafucile (bas)
Tadeusz Szlenkier – Książę Mantui (tenor)

 

program:

 

Gioacchino Rossini
V Sonata a quattro Es-dur
Uwertura do opery „Sroka złodziejka”
Uwertura do opery „Wilhelm Tell”


Giuseppe Verdi
„Rigoletto” (akt III, wersja estradowa)

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz