Piano-Tężnia Festiwal

W lipcu i sierpniu odbywać się będzie druga i trzecia edycja festiwalu Piano-Tężnia, którego ideą jest połączenie prozdrowotnych właściwości obiektu – Tężni Solankowej w katowickim Parku Zadole – oraz muzyki w interpretacjach wybitnych pianistów.
image

Pierwszą z tegorocznych edycji festiwalu (11 lipca–1 sierpnia) organizuje Miejski Dom Kultury „Ligota” w Katowicach. W kolejne 4 niedziele o godz. 17.00 wystąpią: Anna Górecka, Piotr Sałajczyk, Beata Bilińska i Szczepan Kończal. Następna edycja (8–22 sierpnia), organizowana przez Dział Edukacji Muzycznej Miasta Ogrodów, obejmie recitale Andrzeja Wiercińskiego, Michała Dziewiora, Mateusza Tomicy i Pawła Tomaszewskiego.

 

Artyści zaprezentują zróżnicowany repertuar, w którym znajdą się arcydzieła pianistyki – sonaty Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena, Sergiusza Prokofiewa, miniatury Claude’a Debussy’ego, George’a Gershwina, Sergiusza Rachmaninowa, a także sporo muzyki polskiej: dwa recitale złożone będą wyłącznie z dzieł Fryderyka Chopina, pojawią się też utwory Władysława Żeleńskiego, Juliusza Zarębskiego, Bolesława Woytowicza, Grażyny Bacewicz i Ludomira Różyckiego oraz na finał autorski program cenionego pianisty jazzowego, Pawła Tomaszewskiego.

 

W 5 kolejnych niedziel (11 lipca–8 sierpnia) bezpośrednio po recitalach Piano-Tężnia Festiwalu, o godz. 18.30, będą miały miejsce organizowane przez MDK „Ligota” warsztaty pod nazwą „Oddychanie przez śpiewanie”, podczas których zaproszeni artyści i zespoły wokalne będą wraz z publicznością śpiewać popularne utwory.

 

W tym roku recitale pianistyczne odbywały się będą w parkowym Amfiteatrze nieopodal Tężni Solankowej.

 

Wydarzenia w Parku Zadole sfinansowano z Budżetu Obywatelskiego Miasta Katowice i w ramach Inicjatywy lokalnej. Wstęp jest bezpłatny.

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz