„Po kolędzie…”

Do 6 stycznia 2019 roku w budynku Centrum Scenografii Polskiej oglądać można wystawę szopek ze zbiorów własnych Muzeum Śląskiego w Katowicach.
image Szopka domowa, drewno polichromowane, wyk. Piotr Kożuch, Paszyn k. Nowego Sącza, 2006, fot. materiały organizatora

Świąteczny czas na pamiątkę narodzin Chrystusa nazywany jest Godami, Godnimi Świętami lub Szczodrymi Dniami i celebrowany od Bożego Narodzenia do Trzech Króli. To czas niezwykły – pojawiają się niecodzienny wystrój domu i charakterystyczne potrawy, rozbrzmiewają kolędy, panuje uroczysty nastrój. Dobre życzenia na nadchodzący nowy rok przynosili zawsze kolędnicy z gwiazdą, żłóbkiem lub szopką.

 

Początki polskiej szopki ludowej to II połowa XVIII wieku. Władze kościelne zabroniły urządzania widowisk jasełkowych w kościołach i szopka rozpoczęła wędrówkę po ulicach najpierw miast, a potem wsi. W Polsce wykształciło się wiele jej odmian. Z najprostszą kolędowali kilku- czy kilkunastoletni chłopcy, z dużymi, kukiełkowymi, kawalerowie. Szopki stawiano też we wnętrzach domów. W wielu z nich są świątecznym atrybutem do dziś.

 

Zapraszamy Państwa do obejrzenia szopek z naszej kolekcji, zachęcamy do zatrzymania się na chwilę, wyciszenia, przedłużenia atmosfery świątecznego czasu. Każde dobre słowo skierowane w tym czasie do drugiego człowieka ma szczególną moc sprawczą. Przekazujemy Państwu dobre, serdeczne słowa i zachęcamy, by obdarzać nimi innych.

 

dyrekcja i pracownicy Muzeum Śląskiego w Katowicach

 

 


 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz