Pokaz filmu o Józefie Bramowskiej

Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zaprasza 5 marca na pokazfilmu dokumentalnego „Józefa Bramowska. Senatorka ze Śląska”, upamiętniający postać Józefy Bramowskiej (1860-1942), działaczki społecznej, przewodniczącej Zarządu Głównego Towarzystwa Polek na Śląsku, senatorki RP (1929–1930 i 1935).
image fot. materiały organizatora

Pokaz odbędzie się w siedzibie Instytutu przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach.


Józefa Bramowska była związana z Żyglinem k. Tarnowskich Gór, była znaną w swoich czasach postacią publiczną, działaczką społeczną, ale także propagatorką czytelnictwa, stroju śląskiego, żoną i matką pięciu synów. Film zwraca uwagę na ciekawą, miejscami dramatyczną, historię życia śląskiej kobiety w trudnym momencie dziejowym. Poprzez pryzmat historii ukazuje postawę i wybory śląskich kobiet.


Projekt jest finansowany z darowizny otrzymanej od Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej w ramach Konkursu grantowego „Patroni Roku” oraz ze środków Instytutu.


Celem przedsięwzięcia jest promocja postaci Józefy Bramowskiej, postaci charyzmatycznej, ale trochę zapomnianej i mało znanej, edukacja historyczna w atrakcyjnej, nowoczesnej i przystępnej formie, promocja wiedzy o powstaniach śląskich i ich bohaterach, kształtowanie postaw patriotycznych, czytelny i wiarygodny przekaz historyczny.


Premiera filmu w reżyserii Kamila Małeckiego i dr Aliny Chechelskiej – Płoskonki miała miejsce 11 listopada 2019 roku.


Patronat nad projektem sprawuje Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, za opiekę merytoryczną ze strony IPN odpowiada Angelika Blinda.
W filmie biorą udział aktorzy z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego: Alina Chechelska-Płoskonka i Zbigniew Wróbel oraz Jarosław Karpuk z Teatru Nowego w Zabrzu.

 


Wstęp wolny.

 

 

 


 

Regionalny Instytut Kultury jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz