Pokaz „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza i spotkanie

Z okazji 90. rocznicy urodzin Kazimierza Kutza kino Kosmos zaprasza w niedzielę , 17 lutego, na specjalny pokaz filmu „Nikt nie woła”. Pokazowi filmu będzie towarzyszyć spotkanie z zaproszonymi gośćmi: Adrianą Prodeus, Adamem Krukiem i Jakubem Sochą, autorami tekstów zamieszczonych w zbiorze „RE-wersy. Kazimierz Kutz na nowo odczytany”. Pokaz jest częścią cyklu wydarzeń „Rok z Kazimierzem Kutzem”.
image fot. materiały organizatora

Zbiór tekstów został wydany przez Instytucję Filmową Silesia Film jako publikacja uzupełniająca retrospektywę filmów Kazimierza Kutza. Znalazło się w nim dziesięć esejów, których autorki i autorzy – filmoznawcy, krytycy filmowi – próbują na nowo przyjrzeć się twórczości filmowej śląskiego reżysera, jej poetyce oraz najbardziej aktualnym z ich punktu widzenia tematom oraz odpowiedzieć na pytanie, co z dzisiejszej perspektywy może być dla nas – odbiorców kina Kazimierza Kutza – najbardziej istotne.


„Nikt nie woła” to rozgrywający się wkrótce po wyzwoleniu dramat psychologiczny. Historia człowieka, który na Ziemiach Zachodnich szuka ucieczki przed konsekwencjami wojny i swoich wyborów to przede wszystkim przejmujące studium miłości (nie)możliwej dwojga młodych ludzi. Minimalistyczna, poetycka forma filmu i artystyczne zdjęcia Jerzego Wójcika odzwierciedlające stany emocjonalne bohaterów, sprawiają, że jest to jeden z najbardziej oryginalnych filmów swoich czasów uważany za zwiastun Nowej Fali w polskim kinie.


Pokaz jest częścią rozłożonej na cały 2019 rok retrospektywy filmów mistrza. W ramach pierwszej od lat pełnej retrospektywy zaprezentowanych zostanie 19 filmów Kazimierza Kutza, które ułożone zostały w porządku chronologicznym. Widzowie zobaczą zarówno pierwsze filmy, takie jak m.in. „Krzyż walecznych”, „Nikt nie woła”, jak i wszystkie części trylogii śląskiej. Nie lada atrakcją będzie możliwość zobaczenia na dużym ekranie rzadko przypominanych dokonań twórcy, np. „Upał” - komediowy debiut reżysera będący filmową kontynuacją Kabaretu Starszych Panów, kameralny dramat psychologiczny „Tarpany” czy też „Skok” z Danielem Olbrychskim, Marianem Opanią i debiutującą na ekranie Małgorzatą Braunek. Filmy prezentowane będą z oryginalnych nośników, czyli z taśm 35 mm. pochodzących ze zbiorów Filmoteki Śląskiej oraz z kopii poddanych rekonstrukcji cyfrowej. Bilety w cenach 14 i 12 zł do nabycia w kasie kina Kosmos oraz przez stronę filmowa.net

 

„Nikt nie woła”

Polska, 1960
reżyseria: Kazimierz Kutz
scenariusz: Józef Hen
obsada: Zofia Marcinkowska, Henryk Boukołowski, Barbara Krafftówna
czas trwania: 86 min

 

 

 

 


Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Do zadań Instytucji należy prowadzenie pięciu kin studyjnych na terenie województwa Śląskiego (katowickich kin Kosmos, Światowid i Kinoteatru Rialto oraz mieszących się w Żywcu kina Janosik i w Raciborzu kina Bałtyk) a także wspieranie produkcji filmowej (Silesia Film Commission) i archiwizacja kopii filmowych (Filmoteka Śląska).

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook