Pożegnanie z Art Naif Festiwalem

Dwa miesiące minęły błyskawicznie i już za kilka dni zakończy się najbardziej kolorowy z katowickich letnich festiwali. Zanim jednak na rok rozstaniemy się ze sztuką nawiną organizatorzy przygotowali bałkański wieczór, podczas którego jak zwykle poznamy odpowiedź na kilka najważniejszych pytań dotyczących przyszłorocznej edycji.
image fot. materiały organizatora

Na wystawie festiwalowej zaprezentowano prace prawie 300 artystów z 34 krajów. Po raz pierwszy pokazano obrazy z m.in. Nikaragui, Republiki Zielonego Przylądka czy Ukrainy. Motywem przewodnim była kultura Bałkanów, a szczególnie Chorwacji i Serbii, gdzie sztuka naiwna rozwinęła się w unikalnej formie – malarstwa na szkle.

 

W wieczór pożegnania z festiwalem, 14 sierpnia, nie zabraknie muzyki. Wystąpi zespół Tabanda, który łączy inspiracje kulturą ludową Bałkanów z jazzem. Organizatorzy mają nadzieję, że spontaniczny taniec, do którego porwała się część gości podczas otwarcia, zostanie kontynuowany w tym ostatnim dniu. Będzie można także spróbować smaków charakterystycznych dla wyróżnionego regionu, a najmłodsi uczestnicy przetworzą bałkańskie wzory podczas warsztatów plastycznych.

 

W trakcie finisażu organizatorzy zdradzą też dwie dotychczas pilnie strzeżone tajemnice: jaki kraj będzie motywem przewodnim w 2015 roku oraz który artysta, dzięki głosom gości festiwalu, namaluje obraz promujący 8. edycję wydarzenia.

 

Chociaż z Art Naif Festiwalem w Galerii Szyb Wilson pożegnamy się w połowie sierpnia, wielbiciele sztuki naiwnej ciągle będą mogli oglądać wystawy towarzyszące festiwalowi w innych śląskich muzeach. Jeszcze do 31 sierpnia trwają ekspozycje w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz Muzeum Historii Katowic, Dziale Etnologii Miasta w Nikiszowcu, a aż do 28 września jest czynna wystawa prac Władysława Lucińskiego w Muzeum Śląskim.

 

Finisaż Art Naif Festiwalu w Galerii Szyb Wilson rozpocznie się 14 sierpnia o godz. 18.00. Wystawę będzie można zwiedzać jeszcze do 17 sierpnia w godz. 9.00-19.00. Na obydwa wydarzenia wstęp wolny.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz