Prapremiera „Tkaczki chmur” w katowickim Ateneum

Pierwszą realizacją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w tym roku i w tym sezonie będzie „Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo w adaptacji i reżyserii Katarzyny Hory.
image

Książka poznańskiego Wydawnictwa Albus „Tkaczka chmur” ukazała się ostatniego czerwca ubiegłego roku, jest więc zupełną nowością, podobnie jak sceniczna adaptacja, która powstała specjalnie na zamówienie katowickiego Ateneum.
Baśń o odchodzeniu i o tym, jak trudno uporać się z emocjami po stracie kogoś bliskiego oparta jest na klasycznym motywie wędrówki. Bohater wyrusza w pełną niebezpieczeństw drogę po złote jabłko dla chorej siostry. Magicznego owocu strzeże jednak zły czarownik – chłopiec musi więc pokonać Rzekę Smutku, Wściekły Las i Otchłań Rozpaczy.
Spektakl rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.
Na scenie zobaczymy Grzegorza Eckerta w roli Chłopca oraz Urszulę Gołdowską (Dziewczynka), Bartosza Sochę (Czarownik), Krystynę Nowińską, Katarzynę Prudło i Beatę Zawiślak (Zorze).
15 stycznia w teatralnym foyer zaplanowano również promocję książki „Tkaczka chmur” z udziałem autorki Katarzyny Jackowskiej-Enemuo oraz właścicielki Wydawnictwa ALBUS Iwony Wierzby. Będzie możliwość zakupu baśni w cenie 40 zł i zdobycia autografu; Katarzyna Jackowska-Enemuo podpisze egzemplarze przed i po przedstawieniu.

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (www.sztukawspolczesna.org).

Renata Chudecka

 

 

Katarzyna Jackowska-Enemuo
„Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach”
adaptacja i reżyseria: Katarzyna Hora
scenografia: Jan Głąb
muzyka: Katarzyna Bem
wykorzystano również muzykę Katarzyny Jackowskiej-Enemuo (Zorze, zorzyczki) oraz tradycyjną melodię huculską (Już się nam opowieść przędzie)
prapremiera: 15 stycznia 2022

 

zdjęcie z próby, fot. Tomasz Zakrzewski, materiały organizatora

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz