„Prawda śladu – odmienne stany świadomości”. Wystawa grafik Józefa Budki

Józef Budka prezentuje autorską interpretację, w której poezja, malarstwo i kaligrafia spotkają się na jednej płaszczyźnie czerpanego papieru.
image fot. materiały organizatora

Na wystawie zobaczymy bogaty zestaw prac litograficznych, litopasteli i rysunków, które ujawniają doskonałą znajomość warsztatu i jego tajemnic. Artysta posługuje się nim swobodnie, mieszając techniki i gatunki, lekceważąc przepisy i reguły na rzecz swoich własnych, po to by służyły jego koncepcji artystycznej.

 

Oprócz litografii na wystawie będzie można obejrzeć liczne litopastele, na których artysta zastępuje wyrazistą stylizację formy przedstawień, wizją pełną metafor na tyle intrygujących i niedopowiedzianych, by pobudzić wyobraźnię odbiorcy do własnej interpretacji. Indie, Mały Tybet, dolina Ladaku, księstwo Dankhar – te miejsca wpłynęły na artystę i ujawniły się w dwóch cyklach: „Mandale” oraz „ Czakry”.

 

W pracach Józefa Budki znajdziemy wiele cytatów zaczerpniętych z dwóch skrajnych cywilizacji wschodu i zachodu. Wizerunki renesansowych kobiet, elementy niedopowiedzianej architektury i włoskiego krajobrazu pokryte lub uzupełniane przetarciami obsypującego się tynku czy złuszczonej farby, płynnie ustępują miejsca martwej naturze, zaczerpniętej wprost od Hedy, Zurbana czy Cotana. Celność metafory i wdzięk środków plastycznych, którymi artysta potrafi zmieniać przedmiot i przestrzeń w kształt, formę i znak, nie zapominając o przesłaniu wzbogaconym symbolicznymi czy aluzyjnymi znaczeniami przedmiotów i sytuacji, dopełniają dzieła.

 

Zafascynowany chińską kaligrafią autor zrealizował 40 sztandarów na papierze ryżowym. W pogoni za doskonałością i ćwiczeniem śladu ręki zmienia „Znak” w swój własny niepowtarzalny „Ślad”. Ujawnia tym samym ogromny szacunek do tradycji wielu wieków i podziw dla kultury państwa środka. Ta fascynacja „Śladem” pozwala artyście pójść o krok dalej.

Sybilla Skałuba

 

 

 

Józef Budka „Prawda śladu – odmienne stany świadomości”
13.01-01.02.2018
Galeria ASP Rondo Sztuki w Katowicach

 

Józef Budka – urodzony w 1953 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Grafik-litograf i rysownik. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (filia w Katowicach). Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1978 roku. Od 1978 pedagog w Katedrze Grafiki Warsztatowej macierzystej uczelni. W 2001 roku uzyskał tytuł naukowy profesora, a w 2010 stanowisko profesora zwyczajnego ASP w Katowicach. Jest kierownikiem Katedry Grafiki.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz