Premiera filmu dokumentalnego „Józefa Bramowska. Senatorka ze Śląska”

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Józefa Bramowska. Senatorka ze Śląska”, która odbędzie się 11 listopada 2019 roku w siedzibie Instytutu przy Teatralnej 4 w Katowicach. Oprócz pokazu filmu spotkanie będzie okazją do rozmowy i dyskusji na temat powstań śląskich i ich roli w historii.
image fot. materiały organizatora

Film został wyreżyserowany przez Kamila Małeckiego i Alinę Chechelską-Płoskonkę i opowiada o Józefie Bramowskiej (1860-1942), działaczce społecznej, propagatorce polskości Śląska, przewodniczącej Zarządu Głównego Towarzystwa Polek na Śląsku, senatorce RP (1929-1930 i 1935).


Józefa Bramowska była związana z Żyglinem k. Tarnowskich Gór, była znaną w swoich czasach postacią publiczną, działaczką społeczną, ale także propagatorką czytelnictwa, stroju śląskiego, żoną i matką pięciu synów. Film zwraca uwagę na ciekawą, miejscami dramatyczną, historię życia śląskiej kobiety w trudnym momencie dziejowym. Poprzez pryzmat historii ukazuje postawę i wybory śląskich kobiet.

 

Kolejne pokazy zaplanowano m.in. w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (13 listopada 2019 o godz. 17.00), Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim (14 listopada 2019, godz. 17.00), Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (28 listopada 2019, godz. 17.00), Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach (19 listopada 2019, godz. 15.00) i wybranych szkołach regionu.


Wstęp wolny.

 

 

 

 


 

Regionalny Instytut Kultury jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz