Premiera operetki „Orfeusz w piekle” Jacques'a Offenbacha

Teatr Muzyczny Arte Creatura zaprasza 4 września do Miejskiego Domu Kultury w Katowicach-Giszowcu na premierę operetki „Orfeusz w piekle” Jacques'a Offenbacha.
image

„Orfeusz w piekle” to pierwsza wielka operetka Jacques'a Offenbacha z niezapomnianym radosnym kankanem. Premiera odbyła się 21 października 1858 roku, wywołując w Paryżu spore poruszenie i gorący aplauz publiczności. Błyskotliwa kpina z napuszonego mitycznego świata i wspaniała muzyka przyniosły Offenbachowi wielki sukces.

 

Akcja operetki rozgrywa się w starożytnej Grecji. W Tebach znudzeni sobą Orfeusz i jego piękna żona Eurydyka rozmyślają, jak zerwać małżeńskie kajdany i oszukać Los, który zgotował im rolę najczulszych kochanków mitycznego świata. Szczęśliwie Eurydykę porywa bóg piekieł – Pluton. Małżonek, chcąc nie chcąc, zmuszony przez Los do poszukiwań zaginionej, udaje się na Olimp. Tam sam Jowisz postanawia zainteresować się porwaniem i sfruwając do piekła pod postacią muchy, „bzyczy” Eurydyce uwodzicielską pieśń. W ten sposób podbija serce ziemskiej piękności. Urażony Pluton każe Jowiszowi oddać kochankę mężowi, z czego wszyscy są niezadowoleni.

Orfeusz, jak mówi mit, wyprowadzając Eurydykę z piekła, odruchowo spogląda za siebie i wówczas traci ją na zawsze. Jak przystało na operetkę, historia kończy się więc szczęśliwie, a uradowany Orfeusz wraca sam na ziemię.

 

W rolach głównych wystąpią śpiewacy Teatru Muzycznego Arte Creatura – Jarosław Wewióra jako Orfeusz, Beata Witkowska-Glik jako Eurydyka, Kamil Pękala jako Jowisz, Dariusz Pietrzykowski jako Pluton / Arysteusz, Marta Gabryelczak-Paprocka jako Kupido, Ewelina Sobczyk jako Diana, Anna Jaskółka-Haśnik jako Wenus, Edyta Nowicka jako Junona / Minerwa, Piotr Rybak jako Styks / Mars / Merkury, Jakub Bergel jako Opinia Publiczna.

 

Śpiewakom towarzyszy Orkiestra Teatru Muzycznego Arte Creatura pod dyrekcją Wojciecha Gwiszcza.

 

libretto: Ludovic Halévy i Hector Crémieux

przekład: Stanisław Dygat, Janusz Minkiewicz

 

reżyseria: Dariusz Niebudek
produkcja: Jarosław Wewióra, Beata Witkowska-Glik
kostiumy: Dorota Wewióra 
scenografia: Jarosław Wewióra, Magdalena Dużej, Kuba Bergel
realizacja świateł: Kamil Michalski 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz