Republika marzeń Brunona Schulza w kinie Kosmos

W 75. rocznicę śmierci i 125. rocznicę urodzin Brunona Schulza 100 kin na świecie wspomina artystę.
image fot. materiały organizatora

Miało to być życie pod znakiem poezji i przygody, nieustannych olśnień i zdziwień.

Bruno Schulz „Republika marzeń”

 

19 listopada 2017 roku mija 75 lat od tragicznej śmierci Brunona Schulza, znanego na całym świecie pisarza i malarza, polskiego Żyda, który przeżył koszmary niemieckiej okupacji w galicyjskim miasteczku Drohobycz w latach 1941-1942. Na początku okupacji przetrwał dzięki malowaniu fresków dla dzieci oficera SS Feliksa Landaua na ścianach pokoju dziecięcego w zajętej przez niego willi. Został zastrzelony przez SS 19 listopada 1942 r.

 

program:

 

godz. 17.00

Bruno Schulz | dokument, reż. Adam Sikora, Polska 2014, 58 min
Historia mieszkającego w małym galicyjskim miasteczku pisarza, który czyta i interpretuje „Proces”, jest mistrzem języka polskiego, a zarazem Żydem zakorzenionym w świecie swoich przodków. Historia człowieka, który pod niemiecką okupacją zostaje osadzony w roli niewolnika, a następnie zamordowany. Historia polskiego Żyda spędzającego życie w mieście kresowym, niosącym pamięć I Rzeczypospolitej, a dziś będącym cząstką niepodległej Ukrainy.
Film łączący rozmaite formy narracji – zapis dokumentalny, inscenizacje i animacje - jest kolejną znaczącą, artystyczną interpretacją świata wysnutego z pokładów najbardziej osobistych mitologii Schulza, którego dorobek na trwałe wszedł do światowego obiegu kulturalnego, sytuując jego samego w czołówce najwybitniejszych europejskich twórców XX wieku.

 

godz. 18.15

Republika marzeń Brunona Schulza– spotkanie

Udział wezmą m.in. prof. Agnieszka Nęcka (literaturoznawczyni, prof. Józef Olejniczak (literaturoznawca) oraz Adam Sikora, reżyser dokumentu „Bruno Schulz”.

 

godz. 19.15

Finding Pictures | dokument, reż. Benjamin Geissler, Niemcy 2003, 106 min
9 lutego 2001 r. doszło do sensacyjnego odkrycia. Dokumentalista Benjamin Geissler odnalazł zagubione freski autorstwa Brunona Schulza, który podczas okupacji trudnił się m.in. dekorowaniem ścian pokoju dziecięcego w willi zajętej przez oficera SS Feliksa Landaua. Fragmenty znalezionych fresków zostały wywiezione z Ukrainy przez Muzeum Pamięci Ofiar Holocaustu Yad Vashem z Izraela, wywołując tym samym międzynarodowe spory.
Film Benjamina Geisslera dokumentuje poszukiwania, odkrycie i nagłe zniknięcie fresków artysty, składając w jedną całość elementy historii najbardziej kontrowersyjnego nabytku muzealnego w ostatnich latach.

 

godz. 21.10

Ulica krokodyli | animacja, reż. Timothy i Stephen Quay, W. Brytania 1986, 20 min
Efemeryczna, poetycka proza Brunona Schulza stała się inspiracją dla pochodzących ze Stanów Zjednoczonych artystów braci Quay – Timothy’ego i Stephena – którzy postanowili przełożyć Ulicę Krokodyli i fragment Sklepów cynamonowych na język animacji poklatkowej. Elementem centralnym uczynili pełną zakamarków przestrzeń przypominającą muzeum albo gabinet osobliwości, w którym centralne miejsce zajmują zagadkowe maszyny. Oniryczny świat pokryty kurzem i sadzą przemierza Schulzowski bohater, doświadczając jego nieciągłości i tajemniczości.
Bracia Quay zakończyli swoją „Ulicę krokodyli” słowami kończącymi opowiadanie Schulza: „Ulica Krokodyli była koncesją naszego miasta na rzecz nowoczesności i zepsucia wielkomiejskiego. Widocznie nie stać nas było na nic innego, jak na papierową imitację, jak na fotomontaż złożony z wycinków zleżałych, zeszłorocznych gazet".

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook