„Serce” w Ateneum

Miesiąc przed końcem sezonu, w najbliższą sobotę, 25 maja o godz. 17.00 Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza widzów na prapremierę „Serca” Edmunda de Amicisa.
image „Serce" w Ateneum, fot. T. Zakrzewski

Sceniczna adaptacja XIX-wiecznej powieści włoskiego pisarza, a właściwie składających się na tę powieść opowiadań, to próba przekazania wyraźnie dydaktycznego przesłania książki w sposób, który pozwoli je zaakceptować współczesnemu młodemu odbiorcy. Bo prawdy zawarte w utworze – miłość, przyjaźń, szacunek, odwaga, poczucie honoru, sprawiedliwości i odpowiedzialności, wrażliwość na drugiego człowieka, patriotyzm – nic nie straciły na wartości; są ponadczasowe i warte przypominania.

 

Wyjątkowo istotna jest jednak tutaj forma, bo to ona sprawia, że owe prawdy, pozornie oczywiste i banalne, zyskują wymiar uniwersalny.

 

Fakt, że temat zaproponowany został przez Marcina Jarnuszkiewicza, który tworzy fascynujące spektakle autorskie o rozpoznawalnej poetyce, gwarantuje przedstawienie mocno poruszające wrażliwość widzów, pełne scenicznej magii, poezji, niedopowiedzeń.

 

Forma dziennika, prowadzonego przez cały rok szkolny przez głównego bohatera, trzecioklasistę Henryka, wzbogacona przez pouczające opowiadania miesięczne to na kartach książki mnóstwo przygód, epizodów, emocji. Adaptacja Jarnuszkiewicza to oszczędny i oczywiście bardzo subiektywny wybór z bogatego w zdarzenia utworu Amicisa, być może więc niejednemu z widzów zabraknie akurat tej historii, którą darzy szczególnym sentymentem. Wierzymy jednak, że tak pomyślana inscenizacja, rozgrywająca się w dwu przenikających się wzajemnie planach, aktorskim i lalkowym, oparta mocno na plastyce obrazu i sugestywnej muzyce uszlachetni powieściowe Serce, wydobywając z tej literatury wszystko, co w niej najważniejsze – uczucia.

Adaptacja fragmentów powieści, reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne są dziełem Marcina Jarnuszkiewicza, projekty lalek – Katarzyny Proniewskiej-Mazurek. W roli Henryka wystąpi Jacek Popławski, a towarzyszą mu: Katarzyna Kuderewska, Marta Popławska, Katarzyna Prudło, Ewa Reymann, Przemysław Bollin, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert i Piotr Gabriel.

Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Prapremiera i kolejne przedstawienie – wyjątkowe, bo w Dniu Matki (w niedzielę, 26 maja o godz. 16.00) prezentowane będą w ramach VI Metropolitalnego Święta Rodziny, przebiegającego w tym roku pod hasłem Rodzina wiarygodna. Warto podkreślić, że podczas tej dużej trzytygodniowej imprezy, organizowanej przez dwadzieścia śląskich miast, Teatr Ateneum reprezentuje Katowice jako jedyna miejska instytucja artystyczna.

I jeszcze świetna wiadomość: na spektakl niedzielny bilety są o połowę tańsze.

 

Renata Chudecka

 

adaptacja fragmentów powieści, reżyseria, scenografia, wybór muzyki: Marcin Jarnuszkiewicz

lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek

w spektaklu wykorzystano muzykę następujących kompozytorów: Mischa Alperin, Ólafur Arnalds, Ketil Bjørnstad, David Darling, Jóhann Jóhannsson, Eleni Karaindrou, Clem Leek, Clint Mansell, Levon Minassian, Jocelyn Pook, Anne Vanschothorst

 





komentarze

dodaj komentarz
dawnypedagog 28.05.2013, godz. 14.08

Kiedyś inne były relacje międzyludzkie, miedzypokoleniowe...Brakuje dzisiaj szacunku dla nauczyciela, dla starszych, chęci niesienia pomocy. Dziś nauczycielowi "wchodzi" się na głowę, jeśli ktoś potrzebuje pomocy - odwraca się głowę w druga stronę. "Młodzież" ogląda filmy pełne przemocy, ale na wzruszenie i empatię są niegotowi... Niewątpliwie "Serce" w Teatrze Ateneum kształci, ale trzeba się w nim pojawić! OBOWIĄZKOWO

Tamara Olik 27.05.2013, godz. 11.36

Wrócić do tamtych lat...Chociaż na chwilę widzieć znów empatię w ludziach, odwagę serc...WARTO Ateneum - Porusza "Serca"

Tola 27.05.2013, godz. 11.16

Trzeba zobaczyć, trzeba przeżyć! Polecam!!

dodaj komentarz