Sierpień Talentów

W dniach 20–30 sierpnia 2020 r. w Katowicach odbędzie się 14. Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”. Ze względu na sytuację epidemiczną oraz w trosce o bezpieczeństwo artystów i słuchaczy, trzy z czterech koncertów festiwalowych odbędzie się bez udziału publiczności, zostaną zarejestrowane w Studiu Koncertowym Radia Katowice, a następnie udostępnione w mediach społecznościowych Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek „Katowice – Miasto Ogrodów”. Otwarty dla publiczności będzie koncert „Vocalissimo”, który odbędzie się 25 sierpnia o g. 18.00 w Sali Koncertowej Miasta Ogrodów.
image

Do udziału w tegorocznym festiwalu został zaproszony m.in. Kwartet smyczkowy Al Pari, który wykona Kwartet smyczkowy g-moll op.10 Claude Debussy’ego, a następnie wspólnie z klarnecistą Bartłomiejem Dobrowolskim zaprezentuje rzadko wykonywane dzieła Aleksandra Głazunowa i Bernharda Henrika Crusella.


Otwarty dla publiczności koncert „Vocalissimo” odbędzie się 25 sierpnia g.18.00 w Sali Koncertowej Miasta Ogrodów. Wystąpią w nim 3 utytułowane młode artystki – Justyna Bujak, Paulina Horajska, Natalia Płonka oraz pianistka Mirella Malorny-Konopka. Swoje umiejętności wokalne przedstawią w wymagającym wokalnej wirtuozerii operowym repertuarze. W ich programie zaplanowano m.in. takie arie jak aria Rozyny „Una voce poco fa” z opery „Cyrulik sewilski” G. Rossiniego, słynna aria z dzwoneczkami z opery „Lakme” L. Delibesa czy aria Małgorzaty (z klejnotami) z opery „Faust” Ch. Gounoda.


W koncercie zatytułowanym „Gitariada” wystąpi troje młodych gitarzystów – Jakub Moroziński, Przemysław Religa i Julia Żarnowska – wychowanków Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, których w rozmowie z Grażyną Brewińską przedstawi prof. Marek Nosal prowadzący klasę gitary w katowickiej uczelni i pełniący funkcję Dyrektora Artystycznego Śląskiej Jesieni Gitarowej. Ten koncert stanie się pokazem szerokiego spektrum repertuarowego literatury gitarowej m.in. kompozycji Johna Dowlanda, Ferdynarda Sora, Dariusa Milhauda. W jego programie znalazło się również dzieło polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana Cavatina Suite.


Finał tegorocznej edycji Sierpnia Talentów należał będzie do wybitnych pianistów młodego pokolenia. Rejestracji swoich recitali fortepianowych dokonają w Studiu Radia Katowice Kamil Pacholec, który oprócz dzieł Fryderyka Chopina zaproponował w ramach swojego występu utwory I. J. Paderewskiego oraz W. A. Mozarta oraz Andrzej Wierciński, który wystąpi w recitalu chopinowskim.

 

 • czwartek | 20 sierpnia*
  Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach

  Inauguracja Festiwalu
  Kwartet smyczkowy Al Pari:
  Marta Lucjan – skrzypce
  Alicja Miruk-Mirska – skrzypce
  Magdalena Maier – altówka
  Elżbieta Rychwalska – wiolonczela
  Bartłomiej Dobrowolski – klarnet
  Lilianna Moll-Gerlich – prowadzenie koncertu
  program: Aleksandr Głazunow,
  Bernhard Henrik Crusell, Claude Debussy

 

 • wtorek | 25 sierpnia, godz. 18.00
  Sala Koncertowa Miasta Ogrodów

  Vocalissimo!
  Justyna Bujak – sopran
  Paulina Horajska – sopran
  Natalia Płonka – mezzosopran
  Mirella Malorny-Konopka – fortepian
  Alicja Kotyl – prowadzenie koncertu
  Program: Charles Gounod, Giacomo Puccini, Léo Delibes,
  Jacques Offenbach, Georges Bizet, Gioacchino Rossini,
  Wolfgang Amadeus Mozart, Ernesto De Curtis

  Uwaga! Na koncert obowiązują wejściówki. Można je rezerwować (2 na osobę) pod nr. tel. 661 975 860 (pn. – pt. godz. 9 – 15) lub pisząc na adres: edukacjamuzyczna@miasto-ogrodow.eu. Ze względu na obostrzenia pandemiczne ilość miejsc na sali jest ograniczona
  do 250 osób. Podczas koncertu obowiązuje zakrywanie twarzy maseczką i zachowanie odstępu min. 2 metrów od innych słuchaczy.

 

 • środa | 26 sierpnia*
  Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach

  Gitariada
  Jakub Moroziński – gitara
  Przemysław Religa – gitara
  Julia Żarnowska – gitara
  Marek Nosal – Gość Festiwalu
  Grażyna Brewińska – prowadzenie koncertu
  program: John Dowland, Fernando Sor, Darius Milhaud, Franz
  Schubert, William Walton, Aleksander Tansman, Giulio Regondi
  Koncert rejestrowany, nagranie będzie udostępnione w internecie.

 

 • niedziela | 30 sierpnia*
  Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach

  Recitale fortepianowe
  Kamil Pacholec – fortepian
  Ewa Kafel – prowadzenie koncertu
  program: Wolfgang Amadeus Mozart,
  Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin
  Andrzej Wierciński – fortepian
  Aleksandra Konieczna – prowadzenie koncertu
  program: utwory Fryderyka Chopina

 

* daty rejestracji koncertów w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Katowicach, nagrania zostaną udostępnione w internecie, o terminie emisji poinformuje organizator

 

14. Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów” jest organizowany przez Dział Edukacji Muzycznej Miasta Ogrodów (dawniej Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia).

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz