Ślad. Multimedialny projekt kolektywu Tajny_projekt

Kacper Mutke i Michał Urbański z kolektywu Tajny_projekt pracowali podczas rezydencji artystycznych nad projektem multimedialnym, w efekcie którego powstał „Ślad”. Instalację wykorzystującą algorytmy sztucznej inteligencji i podejmującą temat kolekcji Muzeum Śląskiego można oglądać od dziś w budynku głównym.
image fot. Sonia Szeląg, materiały organizatora

Celem naboru prac do III edycji programu rezydencji artystycznych Performatywny magazyn: Z perspektywy czasu związanych z obchodami 90-lecia Muzeum Śląskiego w 2019 roku było wyłonienie prac w sposób krytyczny odnoszących się do kolekcji muzeum, misji instytucji, jej miejsca we współczesnym społeczeństwie, rozwoju oraz przyszłości jako wyrazistej placówki kulturalnej osadzonej w określonym miejscu i w określonej formie architektonicznej.

Interdyscyplinarne jury, które oceniło nadesłane w ramach programu zgłoszenia, zdecydowało o wyróżnieniu multimedialnego projekt kolektywu Tajny Projekt, w skład którego wchodzą Kacper Mutke i Michał Urbański. W efekcie pracy młodych artystów powstała niezwykła instalacja odnosząca się do kolekcji Muzeum Śląskiego zatytułowana „Ślad”, którą przez dwa tygodnie będzie można oglądać w głównym gmachu muzeum.

 

Ślad / The Mark

Każdy obraz to tysiące pociągnięć pędzla, jednak jak wygląda to pojedyncze? Czy jest ono charakterystyczne dla danego artysty, nurtu, okresu w historii sztuki?

Ślad ma na celu wytworzenie pojedynczego śladu malarskiego charakterystycznego dla zbiorów malarstwa Muzeum Śląskiego.

Instalacja, w 90–lecie Muzeum Śląskiego w 2019 roku, stara się wykorzystać dostępny zbiór cyfrowych reprodukcji obrazów ze zbiorów Muzeum oraz podejmuje próbę ich reinterpretacji. Aby było to możliwe, zdigitalizowane obrazy podzielono na 180 tysięcy fragmentów, które wyselekcjonowano tak, aby jak najlepiej eksponowały fakturę farby – śladu malarskiego.

Sieć neuronowa analizuje cechy śladów, uczy się i wytwarza własne animowane ślady, niemalże identyczne z tymi pochodzącymi spod pędzla, jednak cyfrowe – niepowtarzalne.

Rezultat – wygenerowaną animację – można zobaczyć w formie interaktywnego mappingu na przestrzennej strukturze śladu w skali makro. Kształt bryły, na której odbywa się projekcja, pochodzi z kilku wygenerowanych przez sieć śladów.

Odbiorca może zapoznać się z wizualizacją parametrów przebiegu całego procesu i jego opisem oraz wejść w interakcję i wpłynąć na strukturę śladu – rozmywając ją ruchem palca.

 

 

wydarzenie towarzyszące:

spotkanie z autorami projektu „Ślad” – Kacprem Mutke i Michałem Urbańskim – 30.11.2019, godz. 16.00

 

 

Ślad

29.11.2019 – 15.12.2019

autorzy: Kacper Mutke i Michał Urbański – kolektyw Tajny_projekt
koordynator: Magdalena Czerny-Kehl

Muzeum Śląskie w Katowicach

ul. T. Dobrowolskiego 1 | budynek główny

 

 

 

 


 

Muzeum Śląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz