Śląskie prawykonanie IV Symfonii Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego

Po Londynie, Los Angeles i Amsterdamie IV Symfonia Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego po raz pierwszy wykonana zostanie w Polsce. Filharmonicy śląscy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka przedstawią dzieło patrona 15 lutego w Łodzi – jako wydarzenie specjalne Tansman Festival 2015 – oraz 27 lutego w Katowicach.
image

Niebywały sukces Symfonii pieśni żałosnych spowodował że IV Symfonia stała się jednym z najbardziej oczekiwanych przez melomanów utworów. Powstała na wspólne zamówienie London Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic i koncertowej serii ZaterdagMatinee amsterdamskiego Concertgebouw, ale impuls do powstania utworu dał Andrzej Wendland, łódzki muzykolog i organizator życia muzycznego, który od 1996 r. organizuje w Łodzi Festiwale im. Aleksandra Tansmana.

 

Prawykonanie zaplanowano pierwotnie na 17 kwietnia 2010 roku w Royal Festival Hall w ramach Polska! Year, ale nie doszło ono do skutku, bowiem z powodów zdrowotnych kompozytor nie ukończył dzieła, tzn. całość muzyki została napisana, lecz niezinstrumentowana. Pracę tę wykonał według sugestii ojca i pozostawionych na nutach wskazówek syn kompozytora, Mikołaj Górecki.


Cykl światowej prezentacji IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego rozpoczęto w londyńskiej Royal Festival Hall 12 kwietnia ubiegłego roku. Grała London Philharmonic Orchestra pod batutą Andrzeja Borejki. Andrzej Borejko poprowadził też pierwsze prezentacje utworu przez Los Angeles Philharmonic Orchestra.

 

Śląskie prawykonanie odbędzie się 27 lutego w Katowicach Poprzedzi je Mała suita Witolda Lutosławskiego oraz Fantazja polska op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego, której partię fortepianową wykona Beata Bilińska.

 

27 lutego 2015, piątek godz. 19.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Śląskie prawykonanie IV Symfonii Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Beata Bilińska – fortepian
program:
Witold Lutosławski – Mała suita
Ignacy Jan Paderewski – Fantazja polska op. 19
Henryk Mikołaj Górecki – IV Symfonia Tansman Epizody (pierwsze wykonanie na Śląsku)

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz