Spotkanie z Grzegorzem Sztwiertnią w ramach Akademii wideo-artu

Muzeum Śląskie gościć będzie Grzegorza Sztwiertnię – malarza, rysownika, rzeźbiarza, performera, twórcę sztuki multimediów oraz teoretyka. Spotkanie odbędzie się w ramach trwającego cyklu Akademia wideo-artu, który przybliża sylwetki wybitnych twórców tej dziedziny sztuki.
image „Prawda i metoda”, wideo dokamerowe, 60 min, 2000, fot. materiały organizatora

Akademia wideo-artu to oprócz spotkań – prezentacje twórczości zaproszonych gości w przestrzeni Galerii sztuki polskiej po 1945 roku. Spotkanie z Grzegorzem Sztwiertnią zainauguruje prezentację jego wideo-artu Family Plot (Intryga rodzinna), który można będzie oglądać w Muzeum Śląskim w dniach 2.08-2.10.2016.


Spotkanie poprowadzi Joanna Szeligowska-Farquhar.

 

Grzegorz Sztwiertnia
Ciało, jego tożsamość, percepcja, odczuwanie to krąg zainteresowań Grzegorza Sztwiertni, wynikający z biografii twórcy pochodzącego z rodziny lekarskiej. Równie ważna jest pamięć, relacje z rodzinnymi stronami, Śląskiem Cieszyńskim. Artysta przenosi na tematy swych dzieł teoretyczną koncepcję Farbenlehre (nauki o kolorach) Johanna Wolfganga von Goethe z 1809 roku i Ursonate (1922–1932) Kurta Schwittersa, czyli percepcji kolorów, funkcjonowania zmysłów. Dzieła kreuje na zasadzie ready made i actionpainting, łącząc je z regułami klasycznego warsztatu akademickiego i obrazem pamięci historycznej, którą opisuje jako np. Muzeum wyobraźni, odwołując się do koncepcji Muzeum imaginacji André Malraux. W swych kreacjach, zwłaszcza multimedialnych, wykorzystuje zasady utworu found footage, czyli kompilowania, przekształcania fragmentów dzieł innych autorów z własnymi. Odwołując się do medycznych doświadczeń, przedstawia wizerunek człowieka poprzez wizualizacje jego skrajności. Twórca swymi kreacjami artystycznymi i teoretycznymi obrazuje dwa przeciwstawne sposoby definiowania sztuki najnowszej: konceptualizmu, czyli sztuki jako pojęcia, i kontekstualizmu. Dzieła plastyczne uzupełnia autokomentarzami tekstowymi.

Akademia wideo-artu
Akademia wideo-artu to cykliczna prezentacja wybranych prac autorstwa znanych i cenionych twórców tego gatunku. Wydarzeniom towarzyszą spotkania z autorami oraz znawcami sztuki wideo-artu. Tegoroczne pokazy wideo-artów nawiązują do zakończonej niedawno wystawy „Z głębi – artyści Muzeum Śląskiemu”.
Sztuka wideo, mająca swoje początki w latach 60. XX wieku, w Polsce zaczęła się rozwijać w latach 70. XX wieku dzięki artystom łódzkim, zafascynowanym filmem i eksperymentami z nowymi mediami. Swoje osiągnięcia zaprezentowali po raz pierwszy w formie instalacji w 1973 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od lat 80. wideo-art rozwija się dynamicznie, tworząc samodzielną dziedzinę twórczości, równorzędną z tradycyjnymi technikami wizualnymi.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz