Sutari w Klubie Myśli Ekologicznej

Klub Myśli Ekologicznej zaprasza do Kinoteatru Rialto na koncert zespołu Sutari oraz rozmowę z członkiniami zespołu pt. Ludzie - przyroda – dźwięki.
image fot. materiały organizatora

Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności. Wkrótce potem został ogłoszony przez dziennikarzy specjalizujących się w muzyce etno/folk/world Najciekawszym nowym zespołem roku 2012, a ich debiutancka płyta Wiano znalazła się w polskich i zagranicznych rankingach najciekawszych płyt 2014 roku, zdobywając również III nagrodę na Folkowy Fonogram Roku w konkursie Polskiego Radia. Zwyciężczynie 10. edycji Battle of the Bands, konkursu organizowanego przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network. Są także autorkami entuzjastycznie odbieranego przez krytykę i publiczność muzycznego performansu Watermelon. We wrześniu 2014 roku Sutari wydały własnymi siłami płytę Wiano, która zdobyła III nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2014, organizowanym przez Polskie Radio. Zespół przygotował reedycję albumu, która objęta została patronatem TVP Kultura, Tygodnika Powszechnego, Polskiego Radia Program 2 oraz portalu TegoSlucham.pl. W tym roku Sutari wystąpiło na OFF Festivalu, a podczas wizyty w Katowicach sesję live z zespołem zarejestrowała kultowa stacja radiowa z Seattle, KEXP.

 

Muzyka zespołu powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie a także własne kompozycje. Zachowując styl, temperament, melodykę, rytm a przede wszystkim treść tradycyjnych pieśni – bliską kobiety, inteligentną, atrakcyjną – trio wydobywa z nich współczesne elementy, brzmienia i interpretacje.

 

Sutari to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków, od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul, szept lub okrzyk inspirowany ptasim zawołaniem. Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domowych pieleszy, jak tarka, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz