Sztuka miejska w Afryce: od szyldów fryzjerskich po malowane pojazdy

6 lipca, w ramach 6. Festiwalu Art Naif, w Galerii Szyb Wilson odbędą się warsztaty i prelekcja nt. sztuki miejskiej w Afryce.
image fot. materiały organizatora

W Polsce uliczne szyldy budzą zwykle niechęć i kojarzą się z zaśmiecaniem przestrzeni miasta, jako przejaw kiczu i tandety, tymczasem w krajach Afryki to dziedzina sztuki, w której każdy element ma swoją symbolikę oraz wymaga ręki odrębnego specjalisty. W trakcie sobotnich warsztatów każdy uczestnik będzie mógł spróbować wykonać takie dzieło.

 

Miasto mówi własnym językiem obrazów: są one świadectwem wpływów kulturowych, odzwierciedleniem metamorfozy tradycyjnych pojęć i wartości. Ukryte są w nich też marzenia: zarówno ich twórców, jak i odbiorców.

 

W afrykańskim chaosie miejskim szyldy muszą się wyróżniać, przykuwać wzrok, być czytelne i widoczne, podążać za najnowszymi trendami w modzie, a nawet je wyprzedzać. Prelekcja w żadnym stopniu nie wyczerpuje tematu: sztuka miejska jest z zasady efemeryczna, dynamiczna i zmienna. Na szczęście niemożliwe byłoby zamrożenie – nawet w formie zdjęć – tego żywiołu.

 

Tak właśnie postrzegam miasto – szczególnie w Afryce – i mam nadzieję, że atmosfera wybranych przeze mnie zdjęć choć trochę przybliży taneczny aspekt estetyki afrykańskich miast. Zachęcam więc do tańca w tym wiecznie migoczącym, zmieniającym się i żywiołowym układzie kolorów, kształtów i kreatywnych rozwiązań estetycznych, spotykanych przeze mnie w różnych krajach Afryki: od Maroka po Madagaskar.

Karolina Marcinkowska

 

 

fot. materiały organizatora

 

prelekcja:

  • wprowadzenie w tematykę w formie pokazu zdjęć szyldów z różnych stron Afryki - opowieść o podziale pracy w warsztacie szyldów
  • znaczenie nazw nadawanych zakładom fryzjerskim
  • znaczenie postaci/przedmiotów malowanych na szyldach
  • kompozycja przestrzeni

 

warsztaty:

  • burza mózgów: pomysł na projekt szyldu począwszy od nazwy, po ilość główek/postaci, jego przeznaczenie
  • podział uczestników na grupy: każdy będzie malował wybrany element szyldu („specjalizacje”: oczy, tło, kaligrafia, kolorystyka) - szkic - malowanie szyldu

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook