„Sztuka na żywo” w Muzeum Śląskim

Jak funkcjonują pracownie współczesnych artystów? Jak wygląda proces powstania dzieła? W jaki sposób budowana jest dzisiaj relacja uczeń – mistrz? Nowy cykl spotkań „Sztuka na żywo” organizowany przez Muzeum Śląskie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach pozwala poznać czołowych śląskich artystów współczesnych w niecodzienny sposób – przez miejsce ich pracy. W ramach pierwszego spotkania w najbliższą sobotę odbędzie się prezentacja pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. Zbigniewa Blukacza oraz dr. Szymona Kobylarza.
image Luiza Kolasa, „Łyk orzeźwienia”, olej na płótnie, obraz powstał w pracowni prowadzonej przez prof. Zbigniewa Blukacza, fot. materiały organizatora

Artysta w pracowni – tak w skrócie można określić nowy cykl edukacyjny, który 21 stycznia zostanie zainaugurowany w Muzeum Śląskim. Główna idea spotkań „Sztuka na żywo”, adresowanych do młodzieży i dorosłych, to poznanie cenionych śląskich twórców współczesnych związanych z katowicką ASP. Muzeum Śląskie postanowiło jednak zrobić to zaglądając do ich pracowni. Do współpracy zaproszono sześciu artystów-pedagogów reprezentujących różne formy wyrazu: prof. Zbigniewa Blukacza, dr. Szymona Kobylarza, prof. Jacka Rykałę, prof. Józefa Budkę, prof. Jana Szmatlocha, prof. Andrzeja Tobisa oraz prof. Sławomira Brzoskę.

 

Podczas pierwszego z nich poznamy pracownię prowadzoną przez prof. Z. Blukacza i dr. S. Kobylarza, która w założeniu jest miejscem indywidualnej pracy ze studentem, przestrzenią rozwijania jego predyspozycji. To miejsce, w którym podopieczni mogą czuć się bezpiecznie – mają prawo do poszukiwań i eksperymentów, nieskrępowanego myślenia, a w związku z tym do ryzyka i popełniania błędów. Ponieważ prowadzący uważają, że nie istnieje jeden akademicki warsztat uniwersalny, chcą, aby umiejętności techniczne nie były kształtowane same dla siebie, lecz za każdym razem służyły do realizacji określonej, osobistej wizji.

 

program spotkań:

21.01 (sobota), godz. 16.00 | wstęp 1 zł | sala edukacyjna A
Pracownia malarstwa jako obszar współpracy
Prezentacja pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. Zbigniewa Blukacza i dr. Szymona Kobylarza.

 

18.02 (sobota), godz. 16.00 | wstęp 1 zł | sala edukacyjna A
Czy nadal istnieje relacja mistrz – uczeń?
Prezentacja pracowni malarskiej prof. Jacka Rykały.

 

4.03 (sobota), godz. 16.00 | wstęp wolny | ASP w Katowicach, ul. Raciborska 50 (sala kinowa)
Technika litografii na przykładach grafik prof. Józefa Budki i jego studentów z pracowni technik druku płaskiego
Po wykładzie odbędzie się pokaz rysowania i druku z kamienia litograficznego.
Uwaga! Spotkanie wyjątkowo odbędzie się w siedzibie ASP w Katowicach, ul. Raciborska 50 (sala kinowa).

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook