Sztuka, rękodzieło i muzyka, czyli ArtJarmark na Nikiszowcu

Art Naif Festiwal ponownie wychodzi na ulice. W niedzielę 14 lipca w katowickim Nikiszowcu kolejny raz będzie można spotkać artystów z całego regionu, kupić niepowtarzalne wyroby rękodzieła i posłuchać muzyki.
image fot. materiały organizatora

Na to jedno niedzielne popołudnie Nikiszowiec zamieni się w dzielnicę artystów. Swoje prace pokażą śląskie grupy plastyczne, w tym najsłynniejsza z nich, Grupa Janowska. Będzie okazja podejrzeć malarzy przy pracy, zobaczyć galerę ich obrazów, a jeśli nam się spodobają, to także je kupić. Artyści-amatorzy również zaproszeni są do wspólnego malowania – wystarczy przynieść farby i płótno.

 

Oprócz dzieł sztuki będzie można podziwiać również rękodzieło. Kto więc ma ochotę zaopatrzyć się w oryginalne zabawki, ubrania, dekoracje do domu, może wybierać wśród kilkudziesięciu propozycji. Najwięcej będzie stoisk z biżuterią, nie tylko tradycyjną, ale też ze szkła, metalu, drewna, sznurka i wszystkiego, co fantazja projektanta podpowie. Wielu wystawców po raz kolejny pojawi się na tej imprezie i ma już swoich stałych klientów.

 

Tegoroczny ArtJarmark to jednak nie tylko sztuki plastyczne, ale także teatr. Kto nie był na premierze „Małego księcia” w Galerii Szyb Wilson (reż. Alina Chechelska, aktorka Teatru Śląskiego) będzie mógł zobaczyć pojedyncze scenki w Nikiszowcu. Najmłodszych uczestników z pewnością rozbawi śląski teatrzyk kukiełkowy.

 

Dzieci do wspólnej zabawy zaproszą klauni; pokażą jak chodzi się na szczudłach, a także pomogą zamalować rynek kredą i nauczą puszczać gigantyczne bańki mydlane. Na skwerku przy kościele na młodych artystów będą czekać warsztaty plastyczne.

 

Wszyscy będą mogli wziąć udział w tradycyjnych zabawach podwórkowych, zmierzyć się w konkursach zręcznościowych i dotyczących śląskich zwyczajów. A ponieważ Nikiszowiec ciągle jest znany głównie z tego, że jest... znany, o godzinie 16.00 (zbiórka przy poczcie) po tej wyjątkowej dzielnicy oprowadzi przewodnik i opowie co nieco o jej historii.

 

Wszystkim atrakcjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

 

ArtJarmark tradycyjnie towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Naiwnej Art Naif, który od sześciu lat w letnich miesiącach odbywa się w katowickiej Galerii Szyb Wilson. Jest to największa w Europie wystawa prac artystów naiwnych, w tym roku można na niej zobaczyć prace ponad 280 artystów z 35 krajów. Festiwal potrwa do 14 sierpnia.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz