Teatr Śląski w twoim domu: „Tkaczki” – online

8 stycznia o godz. 19.00 transmitowane na żywo będą „Tkaczki”, spektakl dyplomowy Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego według „Trylogii tekstylnej” Volkera Schmidta: Trzeba być wdzięczną, Macie szczęście, Jesteśmy szczęśliwe.
image

Spektakl będzie można bezpłatnie oglądać na kanale YouTube Teatru Śląskiego. Bezpośredni link zostanie podany w dniu prezentacji.

 

W niedalekiej przyszłości, gdy wszystko zatoczy koło. W Wiedniu albo innej europejskiej metropolii. Tak właśnie poznajemy szwaczki pracujące zupełnie jak w XIX-wiecznych europejskich manufakturach i fabrykach albo tak jak w obecnie rozwijających się krajach dalekowchodnich – Bangladeszu, Indiach czy Wietnamie. To obraz wielkiej maszyny i jej trybików – ludzi. Człowiek zdominowany przez wolny rynek, kapitalizm, popyt i podaż. Czy to ważne, który mamy dzień tygodnia lub co więcej, jaka jest pora doby, czy to dzień, czy też noc? „Trzeba być elastyczną i w gotowości". Zawsze. Chociaż nasze bohaterki nawet w takich realiach starają się odnajdywać szczęście i wdzięczność za los, który je spotyka, z czasem ulegają pokusie podjęcia próby zmiany swojej rzeczywistości. Zmotywowane buntowniczym nastawieniem jednej z nich wszczynają rebelię przeciw systemowi, w którym są uwięzione. W obliczu kryzysu wartości wyruszają w poszukiwaniu szczęścia, godnego traktowania i spełnienia. Wyruszają do lepiej rozwiniętego, bogatego kraju na wschód od Europy. Wyruszają w podróż po to, aby odnaleźć swoje człowieczeństwo, swoje miejsce w tym zwariowanym, zglobalizowanym świecie. Szukają odpowiedzi dla siebie i dla nas. Ryzykują wszystko, nie wiedząc, co czeka je na końcu drogi.

 

Historię opowie nam dziewięć młodych, pełnych pasji i energii aktorek. Próbując odnaleźć w niej i w postaciach cząstkę siebie, swojego charakteru, temperamentu i emocjonalności, zaprezentują przed nami umiejętności aktorskie, które rozwijały w Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego. Praca z reżyserem Janem Hussakowskim oraz jej finalny efekt w postaci spektaklu to zwieńczenie ich trzyletniej edukacji.

 

Volker Schmidt
„Tkaczki”

adaptacja, reżyseria: Jan Hussakowski

scenografia: Izabela Banaszek

 

obsada:

Karolina Cieślar

Nicoletta Dragon

Justyna Dubiel

Magdalena Dymsza

Wiktoria Łuczak

Agata Nawrat

Kalina Piesik

Cecylia Wadas

Kamila Żymła

 

 

 

 

 

 


Teatr Śląski jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz