Tomasz Struk. Prześwity i (nie)pamięci

Główną imprezą towarzyszącą jubileuszowemu, 10. Triennale Grafiki Polskiej jest wystawa prac Tomasza Struka „Prześwity i (nie)pamięci”, która zaprezentowana zostanie w trzech miejscach: Galerii ASP Rondo Sztuki, BWA w Katowicach oraz Muzeum Śląskim. Stanowi ona retrospektywny przegląd dorobku w 14 lat po przedwczesnej śmierci jednego z najbardziej znaczących polskich twórców wywodzących się z katowickiej uczelni.
image

Wystawa obejmuje reprezentację wszystkich etapów twórczości – począwszy od eksperymentów towarzyszących tworzeniu wizualnego języka, poprzez kształtowanie się emblematycznych struktur, będących tworzywem dla powstania ostatecznych form twórczych, tzw. przekształceń (stanów), wyrażonych za pomocą wielu mediów – od rysunku, grafiki i fotografii, przez malarstwo, aż po instalacje przestrzenne.


Prezentująca prace na papierze (rysunki, fotografie, frottage, i oczywiście grafiki) odsłona wystawy w Rondzie Sztuki poświęcona będzie poszukiwaniu i kształtowaniu się artystycznego języka: krystalizowaniu form, zdeterminowanych logiką graficznego myślenia, odkrywających sensy w materii gestu, śladu i odbicia.

 

Wystawa i towarzysząca jej monografia pt. „Tomasz Struk. Prześwity” ma służyć przypomnieniu sylwetki oraz dorobku artysty, a także ukazać jego twórczość w szerszym kontekście współczesnych praktyk artystycznych.


Integralnymi elementami pokazu jest prezentacja instalacji „Stan pamięci” w przestrzeni Muzeum Śląskiego oraz wystawa prac malarskich i obiektowych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

 

kuratorzy wystaw w Rondzie Sztuki i Muzeum Śląskim: Grzegorz Hańderek i Roman Lewandowski
kurator wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej BWA : Roman Lewandowski

 

Tomasz Struk (ur. w 1952 roku w Bytomiu, zm. w 2004 roku w Berlinie) – polski artysta, grafik i malarz, autor instalacji.Pracował w Katowicach, Berlinie oraz Paryżu. Studiował na Wydziale Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Andrzeja Pietscha i prof. Wojciecha Krzywobłockiego. Dyplom obronił w 1978 roku. Po studiach pracował jako adiunkt na macierzystej uczelni w Pracowni Druku Wypukłego (1978–1995). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, Statens Kunstakademi w Oslo (1985) oraz Towarzystwa im. Aldegrevera (1989). W roku 2000 zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie oraz na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach. Laureat krajowych oraz międzynarodowych konkursów i festiwali sztuki, m.in.: Grand Prix (za malarstwo), konkurs malarzy i rzeźbiarzy, Le Ressort des Arts, Paryż, 1988; Grand Prix (za malarstwo), Sarreguemines, 1993; Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków, 1994, Grand Prix; Triennale Grafiki Polskiej, Katowice, 2000, Grand Prix; Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków, 2000, Grand Prix. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe, Warszawa; Muzeum Narodowe, Szczecin; Muzeum Górnośląskie, Bytom; Muzeum Śląskie, Katowice; Centrum Sztuki, Galeria Kronika, Bytom; Biuro Wystaw Artystycznych, Toruń; Biblioteka Narodowa Francji w Paryżu (Bibliothèque Nationale de France); Muzeum Sztuki Miasta Kioto; Muzeum Sztuki, Seul; Museum Junge Kunst (kolekcja Brandenburgii), Frankfurt nad Odrą.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz