Triennale Grafiki Polskiej 1991–2015 – retrospektywna wystawa prac laureatów konkursu

W trakcie retrospektywnej prezentacji w Galerii + Ronda Sztuki obejrzeć będzie można prace laureatów Grand Prix konkursu.
image Grand Prix 2000 – Tomasz Struk, Sans title I, druk atramentowy, 127 x 180 cm, 2000, fot. materiały organizatora

Triennale Grafiki Polskiej jest obecnie najbardziej prestiżową polską imprezą graficzną o charakterze konkursowym. Genezą przedsięwzięcia była Międzynarodowa Wystawa Grafiki „Intergrafia”, prezentowana do późnych lat 80. w Biurze Wystaw Artystycznych w Katowicach (komisarz: Ferdynand Szypuła). W formule trzyletniej, towarzyszącej krakowskiemu Międzynarodowemu Triennale Grafiki, przegląd funkcjonuje od roku 1991, kiedy to odbyła się jego pierwsza edycja, z komisarzem wystawy Stanisławem Kluską oraz projektantem ekspozycji Ferdynandem Szypułą. W kolejnych latach funkcję kuratora imprezy pełnili kolejno: Ewa Zawadzka, Adam Romaniuk oraz Grzegorz Hańderek. W przeddzień jubileuszowej, 10. edycji, organizatorzy imprezy, podobnie jak ich prekursorzy, nadal stawiają sobie za cel wychwytywanie aktualnych i najbardziej wartościowych postaw oraz trendów w grafice.


Tuż po wernisażu wystawy, odbędzie się dyskusja Triennale Grafiki Polskiej w obliczu nowych wyzwań, w której udział wezmą dotychczasowi kuratorzy imprezy. Rozmowę moderować będzie prof. Irma Kozina.


Wystawa towarzyszy międzynarodowej sesji naukowej Contemporary Printmaking and Matrix Strategies, organizowanej przez ASP w Katowicach we współpracy z promującym polską grafikę Stowarzyszeniem Intergrafia (które swoją nazwą honoruje twórców idei cyklicznych przeglądów grafiki na Śląsku), świętującym właśnie pierwszą rocznicę swojego powstania.
Warto dodać, iż w trakcie konferencji w Kinie Rhino – sali kinowej, mieszczącej się w nowym budynku ASP – odbędą się również prezentacje krótkich filmów studenckich, przybliżających sylwetki śląskich grafików (Stanisław Kluska, Michał Kliś).
TGP w przyszłym roku będzie miało swoją 10. odsłonę. Z tej okazji, pod skrzydłami ASP w Katowicach, członkowie Rady Programowej oraz Komitetu Organizacyjnego przygotowują bogaty wachlarz imprez towarzyszących, których celem będzie upowszechnianie wiedzy o grafice polskiej.

Anna Cichoń
Sekretarz Stowarzyszenia Intergrafia
Komitet Organizacyjny 9. TGP
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

 

Grand Prix 2006 – Grzegorz Hańderek, Pod ścianą II, druk wklęsły, 140 x 100 cm, 2006

 

Grand Prix Triennale Grafiki Polskiej:
1991 – Andrzej Bębenek
1994 – Piotr Szurek
1997 – Tadeusz Gustaw Wiktor
2000 – Tomasz Struk
2003 – Marcin Surzycki
2006 – Grzegorz Hańderek
2009 – Henryk Ożóg
2012 – Tomasz Daniec
2015 – Kamil Kocurek

 

sesja naukowa Współczesna Grafika Artystyczna i Strategie Matrycy
termin: 19-20 kwietnia 2017 r.
miejsce: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, ul Raciborska 50, Kino Rhino
organizatorzy: Stowarzyszenie Intergrafia, ASP w Katowicach
komitet Organizacyjny: Irma Kozina, Anna Cichoń

 

powiązane organizacje pozarządowe:

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz