Uzdrowisko. Architektura Zawodzia – pierwszy pokaz filmu w Muzeum Śląskim

Dla jednych arogancka ingerencja w pejzaż Beskidów, dla innych ikoniczne dzieło światowej architektury. Kompozycję ustrońskiej dzielnicy Zawodzie stworzył duet znamienitych śląskich architektów – Henryk Buszko oraz Aleksander Franta. Muzeum Śląskie zaprasza 14 czerwca o godzinie 17.30 na prapremierę filmu poruszającego m.in. problem własności krajobrazu i odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest dziedzictwo architektoniczne.
image

Czy architektura może koegzystować z otaczającą ją naturą? Czy wszystko, co wybudowano w okresie PRL-u, musi oznaczać coś podrzędnego, kojarzonego tylko z odcieniami szarości? Twórcy filmu starają się odpowiedzieć na te pytania, odwołując się do przykładu dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej w Ustroniu, jednej z największych inwestycji służby zdrowia, która w tym roku obchodzi 50-lecie rozpoczęcia budowy.

 

Ustrońskie „piramidy” wraz z budynkiem sanatorium przykuwają uwagę, będąc najbardziej reprezentacyjnymi obiektami w mieście. Powstanie kompleksu nie byłoby możliwe, gdyby nie uwarunkowania historyczne, krajobrazowe i klimatyczne miasta Ustronia. Do realizacji ogromnego projektu zostali zaproszeni znani już na Śląsku architekci – Henryk Buszko i Aleksander Franta, projektanci osiedla Tysiąclecia w Katowicach czy Urzędu Stanu Cywilnego – Pawilonu Ślubów w Chorzowie. Zgodnie z ich wizją na zboczu Równicy powstało sanatorium oraz domy wczasowo-lecznicze, które ukształtowali w formie charakterystycznych stożków.

 

Film dokumentalny „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” obrazuje niezwykłą wizję architektoniczno- urbanistyczną twórców kompleksu. Efekt zachwyca odmiennością i formą. Poprzez wywiady z twórcami inwestycji, a także osobami, które czują związek z tą architekturą, przedstawiono dzielnicę Zawodzie w kontekście jej obecności w górskim krajobrazie.

 

 

„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”

w filmie występują:
dr inż. Aleksander Franta – architekt, współautor kompleksu Zawodzie
inż. Jerzy Dzierżewicz – główny inspektor nadzoru budowlanego
prof. dr hab. Irma Kozina – historyk sztuki
Przemo Łukasik – architekt, Medusa Group
Robert Konieczny – architekt, KWK Promes
Piotr Mazik – historyk sztuki, przewodnik wysokogórski, Fundacja Zakopiańczycy w Poszukiwaniu Tożsamości
Wiktor Naturski – prezes Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych

 

reżyseria: Ewa Trzcionka
zdjęcia: Roman Kałuża-Wierzchosławski, Kamil Śliwka
montaż: Kamil Śliwka
producent: Mateusz Bielesz / Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim
producent wykonawczy: Kamil Śliwka, www.vimeo.com/kamilsliwka
światło / dźwięk: Piotr Gburek
fotosy: Mariusz Gruszka
ujęcia lotnicze: Kamil Śliwka, Jakub Pacut
grafika / napisy: Bartłomiej Witkowski
ilustracja: Marcin Wolski

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook