W starym kinie Stanisława Janickiego

Kino Kosmos zaprasza w niedzielę 4 października na inaugurację nowego sezonu cyklu Retro kino, której goście będzie Stanisław Janicki. Spotkaniu będzie towarzyszyć projekcja dwóch filmów w jego reżyserii.
image fot. materiały organizatora

Starsi kinomani pamiętają czasy, kiedy w każdą niedzielę w godzinach porannych zasiadaliśmy przed odbiornikami telewizyjnymi, by oglądać świat, który już nie istniał, świat przedwojennego kina. Oprowadzał nas po nim Stanisław Janicki: zawsze w ciemnych okularach, nienaganną polszczyzną z pasją opowiadał o ciekawostkach i kulisach powstawania rodzimych oraz światowych produkcji filmowych.

 

Wspaniały dziennikarz, krytyk filmowy, historyk polskiego i światowego kina, scenarzysta i reżyser, mistrz filmowych opowieści, tym razem - przy okazji niedawnej premiery książki „W starym kinie Stanisława Janickiego” autorstwa Andrzeja Pacuły - opowiada swoje życie. Widzowie Kina Kosmos będą mogli się dowiedzieć, czy kino przedwojenne to największa miłość naszego gościa, jak stał się tym słynnym Stanisławem Janickim i czy dzisiaj często zagląda do kinowej sali.

 

Rozmowę ze Stanisławem Janickim poprowadzi Andrzej Pacuła, autor książki „W starym kinie Stanisława Janickiego”.

 

projekcje:

 

Bracia Polscy, reż. Stanisław Janicki, Polska 1980 | 15 min

Dokument o odłamie kościoła kalwińskiego, „braciach polskich”, zwanych potocznie „arianami”.

 

Konterfekty Króla Jegomości, reż. Stanisław Janicki, Polska 1983 | 30 min

Portret króla Jana III Sobieskiego, skreślony z fragmentów listów i pamiętników Andrzeja Chryzostoma Załuskiego, Kazimierza Sarneckiego oraz samego króla, odsłaniający mało znane oblicze popularnego monarchy.

 

 

 


Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Do zadań Instytucji należy prowadzenie pięciu kin studyjnych na terenie województwa Śląskiego (katowickich kin Kosmos, Światowid i Kinoteatru Rialto oraz mieszących się w Żywcu kina Janosik i w Raciborzu kina Bałtyk) a także wspieranie produkcji filmowej (Silesia Film Commission) i archiwizacja kopii filmowych (Filmoteka Śląska).

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz