Warto wracać. Kina Silesia Film otwarte od 21 maja

Już w piątek 21 maja, a nie jak wcześniej zapowiadano, 29 maja, kina wracają do gry. Kina studyjne Instytucji Filmowej Silesia Film – katowickie: Kosmos, Światowid i Rialto, żywiecki Janosik i raciborski Bałtyk – zachęcają ciekawym repertuarem.
image Kino Janosik, fot. materiały organizatora

W pierwszych tygodniach po otwarciu kina Silesia Film zapraszają na nagrodzony w tym roku trzema Oscarami® - za najlepszy film, reżyserię i główną rolę kobiecą - „Nomadland” (2020) Chloé Zao, którego zaledwie kilka seansów przedpremierowych udało się pokazać przed zamknięciem kin, a które już wtedy cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów i wyprzedały się w kilka godzin. „Nomadland” będzie można znów oglądać w Kinie Kosmos, Kinie Światowid, żywieckim Janosiku i raciborskim Bałtyku. Na inaugurację otwarcia, 21 maja Kina Kosmos zaprasza na pokaz specjalny filmu „Nomadland”, któremu towarzyszyć będzie rozmowa dr Anity Skwary z amerykańskim literaturoznawcą dr. Danielem W. Prattem, adiunktem na Uniwersytecie McGill. Druga filmowa rewelacja tego roku - zdobywca Oscara® dla najlepszego filmu obcojęzycznego – czyli duński komediodramat Thomasa Vinterberga „Na rauszu”, zobaczymy ponownie na pokazach przedpremierowych w Kinoteatrze Rialto i Kinie Światowid. Na specjalne nocne filmowe spotkanie z rewelacyjnym Madsem Mikkelsenem i jego przyjaciółmi Kino Światowid zaprasza 29 maja… kwadrans po północy. Do Kinoteatru Rialto i Kina Światowid powróci również przebojowy i poruszający „Sound of Metal” (2019) Dariusa Mardera z nominowanym do Oscara® Rizem Ahmedem w roli zmagającego się z utratą słuchu muzyka. W walce o statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego Ahmeda pokonał 83-letni Anthony Hopkins, który Oscara® otrzymał za tytułową rolę cierpiącego na demencję ojca w filmie Floriana Zellera. Czy zasłużenie? To również będziecie mogli sprawdzić już niebawem – „Ojca” (2020) zagrają premierowo katowicki Kosmos i Rialto. Na duże ekrany Kina Kosmos, Kina Janosik i Kina Bałtyk w wielkim stylu i z Oscarem® za najlepszy scenariusz oryginalny wraca też chyba jeden z najważniejszych i najbardziej aktualnych filmów ostatniego roku, czyli zaskakująco przewrotna, jednocześnie zabawna i wstrząsająca „Obiecująca. Młoda. Kobieta” (2020) Emerald Fennell. Mapę oscarowych nowości i powrotów dopełnią specjalne, przedpremierowe pokazy jednego z najciekawszych obrazów tego roku, czyli „Minari” (2021, reż. Lee Isaac Chung). Ujmująca historia o tym, jak koreańska rodzina pragnie ziścić swój amerykański sen do zobaczenia w Kinie Światowid i w Kinie Janosik. Warto – chociażby dla wspaniałej Yuh-Jung Youn, 73-letniej tegorocznej zdobywczyni Oscara® za drugoplanową rolę niekonwencjonalnej koreańskiej babci. W repertuarowych otwarcia Kina Światowid i Kinoteatru Rialto mamy też gratkę dla wszystkich fanów Pedro Almodóvara i Tildy Swinton, czyli „Ludzki głos” (2020). Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera.

 

Pierwsze tygodnie – inaugurujące kolejne już otwarcie kin – upłyną pod znakiem długo wyczekanych powrotów: oscarowych hitów, świetnych polskich produkcji i wspólnego czasu spędzonego przed kinowym ekranem, choć nadal w reżimie sanitarnym i z ograniczeniem zapełnienia sali do 50%.

 

 

 

 


Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz